Prima pagină » Știri externe » Franța s-ar putea confrunta cu tulburări civile și VIOLENȚE, înainte de Jocurile Olimpice de la Paris / Avertismentul ministrului de Interne

Franța s-ar putea confrunta cu tulburări civile și VIOLENȚE, înainte de Jocurile Olimpice de la Paris / Avertismentul ministrului de Interne

Franța s-ar putea confrunta cu tulburări civile și VIOLENȚE, înainte de Jocurile Olimpice de la Paris / Avertismentul ministrului de Interne

Franța s-ar putea confrunta cu tulburări civile și violențe legate de alegerile parlamentare anticipate, în urma cărora extrema-dreapta pare pregătită să câștige cea mai mare parte din voturi, au declarat, luni, doi miniștri din guvernul francez.

Partidul Rassemblement National (RN) al lui Marine Le Pen a ajuns pe primul loc la alegerile pentru Uniunea Europeană de acum două săptămâni, ceea ce l-a determinat pe liderul francez Emmanuel Macron să dizolve parlamentul și să convoace alegeri care vor avea loc chiar înainte de începerea Jocurilor Olimpice de la Paris, pe 26 iulie.

Miniștrii de Interne și de Finanțe din Franța și-au exprimat, luni, îngrijorarea că succesul extremei-dreapte și polarizarea din politica și societatea franceză ar putea duce la o creștere a tensiunilor civile, scrie Reuters.

„Mă tem pentru ordine, pentru relațiile dintre cetățeni, pentru seninătate, pentru pacea civilă”, a declarat ministrul de Finanțe, Bruno Le Maire, la radio France Info. „Nu văd RN ca un factor de stabilitate și pace. Îl văd ca un factor de dezordine și violență”, a continuat el.

Liderul RN Jordan Bardella, care ar putea fi prim-ministru dacă partidul Rassemblement National câștigă alegerile, a contestat, la o conferință de presă, afirmația că formațiunea politică pe care o conduce ar putea fi un factor de dezordine.

Ministrul francez de Interne avertizează că există riscul apariției unor „tensiuni extrem de puternice”

Sondajele de opinie sugerează că RN are cel mai mult sprijin înaintea primului tur de scrutin din 30 iunie.

Ministrul de Interne Gerald Darmanin a avertizat cu privire la potențialul de apariție a unor „tensiuni extrem de puternice”.

El a declarat pentru radioul RTL că aceasta este o preocupare nu doar pentru perioada electorală, ci și pentru revenirea la muncă din toamnă după vacanța de vară din august.

Franța are o istorie de tensiuni sociale și proteste violente înrădăcinate în diviziuni sociale profunde. Vara trecută, împușcarea fatală a unui adolescent de origine algeriană de către poliție a declanșat zile de revolte la nivel național.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul