Prima pagină » Știri externe » Grecia îi refuză accesul în țară ministrului austriac de Interne

Grecia îi refuză accesul în țară ministrului austriac de Interne

Grecia îi refuză accesul în țară ministrului austriac de Interne
Grecia a refuzat, vineri, solicitarea ministrului austriac de Interne, Johanna Mikl-Leitner, de a efectua o vizită în Atena pentru a discuta pe fondul tensiunilor greco-austriace, la o zi după ce ambasadorul grec din Viena a fost chemat în țară, informează agenția ANA-MPA, citând surse diplomatice.

Potrivit unei surse din Ministerul de Externe al Greciei, vizita nu va fi permisă până când sancțiunile aplicate Greciei nu vor fi înlăturate, scrie agenția greacă ANA-MPA.

Joi, ministerul grec de Externe i-a solicitat ambasadorului grec în Viena, Chryssoula Aliferi, să se întoarcă în țară pentru a participa la consultările care vizează decizia Austriei de a exclude Grecia din cadrului unui summit pe tema migrației.

Miercuri, Austria a organizat un mini-summit pe tema migrației la care au participat țările balcanice, întâlnire de la care Grecia a fost exclusă.

Oficialii greci consideră că Austria încurajează o serie de restricții impuse de țările balcanice pentru a limita fluxul de imigranți care le tranzitează pentru a ajunge în nordul și vestul Europei, măsuri precum închiderea frontierelor pentru extracomunitari care ar putea declanșa o criză umanitară în Grecia.

Austria a anunțat săptămâna trecută impunerea unor cote zilnice pentru imigranți care permit un maximum 3.200 de sosiri pe zi.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Cuvintele lui Filip au făcut-o să plângă pe Cristina Șișcanu. Ce s-a petrecut în familia lor: „Au apărut niște probleme”
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Tablouri de zeci de mii de euro furate din Italia, găsite într-un județ din România