Prima pagină » Știri externe » Italia cere o intervenție militară a NATO împotriva membrilor grupului Stat Islamic din Libia

Italia cere o intervenție militară a NATO împotriva membrilor grupului Stat Islamic din Libia

Italia cere o intervenție militară a NATO împotriva membrilor grupului Stat Islamic din Libia
Ministrul italian de Interne, Angelino Alfano, solicită o intervenție militară a Alianței Nord-Atlantice, sub mandat ONU, în Libia, pentru distrugerea pozițiilor grupului terorist Stat Islamic, care tocmai a decapitat 21 de ostatici creștini, scrie La Repubblica.

„Nu trebuie să mai pierdem nici măcar un minut, trebuie să intervenim în Libia cu o misiune sub mandat ONU; comunitatea internațională trebuie să înțeleagă că acest lucru este esențial pentru viitorul Occidentului”, a declarat Angelino Alfano.

„Acum, problema nu mai este fluxul de imigranți din Mediterană, ci Libia. Comunitatea internațională și ONU trebuie să trateze Libia ca prioritate absolută”, a subliniat ministrul italian de Interne.

Întrebat dacă se gândește la o intervenție militară a NATO, Alfano a explicat: „Esențial este să găsim toate formulele; aici nu mai este vorba de un grup de state voluntare, pentru că astfel s-ar arăta că nu toată lumea a înțeles problemele din Libia și efectele asupra Occidentului”.

Organizația teroristă Stat Islamic a început să ocupe zone din Libia, aflată în stare de anarhie de câteva luni. Teroriștii au executat zilele trecute 21 de ostatici creștini în nordul Libiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
SOS – 3 puncte, 3 linii, 3 puncte. În urmă cu 154 de ani a murit inventatorul codului Morse