Prima pagină » Știri externe » Joe Biden, alianță cu republicanii lui Trump! Ar fi cea mai tare lovitură dată de președintele Americii!

Joe Biden, alianță cu republicanii lui Trump! Ar fi cea mai tare lovitură dată de președintele Americii!

Joe Biden, alianță cu republicanii lui Trump! Ar fi cea mai tare lovitură dată de președintele Americii!

Cine ar fi crezut că este posibil ca Joe Biden să facă o alianță cu republicanii lui Donald Trump? Și, totuși, se pare că spre așa ceva ne îndreptăm și asta chiar din spusele actualului președinte, care afirmă că poate obţine sprijinul rivalilor pentru planul său de relansare a economiei SUA.

În același timp, Biden a lansat un apel către propria tabără democrată, cerând să avanseze cu planul indiferent de obstacolele întâlnite.

Joe Biden, plan de ajutorare de 1900 de miliarde de dolari

Noul lider de la Casa Albă a propus un plan de ajutorare în valoare de 1.900 de miliarde de dolari. El şi-a exprimat speranţa, la începutul mandatului şi în faţa gravei crizei provocate de Covid-19, să creeze un consens politic pentru a consolida imaginea sa de om de dialog.

Întrebat despre posibilitatea de a obţine adeziuni din tabără adversă, el a răspuns: „Cred că vom avea câţiva republicani”. Luni, Biden s-a întâlnit cu un grup de 10 parlamentari republicani care, temându-se că datoria publică s-ar putea adânci, au făcut o propunere alternativă de 618 miliarde de dolari. „Cu o sumă atât de mică, am rămâne împotmoliţi în criza Covid ani întregi. Vrem un acord cu cele două părţi, dar trebuie să fim puternici, nu putem pierde timpul”, a reacţionat imediat liderul democrat al Senatului, Chuck Schumer.

Ce vor să facă democrații

Dacă nu se ajunge la o înțelegere, democraţii ar putea decide să avanseze singuri. Marţi, membrii Senatului au organizat deja un vot ce poate deschide calea pentru adoptarea planului cu o majoritate simplă şi nu cu 60 de voturi din 100, cum cere procedura obişnuită. Acest lucru ar permite o adoptare rapidă a textului, 50 de senatori fiind democraţi. Asta fiindcă, în caz de egalitate, vicepreşedinta Kamala Harris este în măsură să decidă votul.

Dovadă că această primă luptă politică din epoca Biden este în primul rând o bătălie de comunicare, Ron Klain, directorul de cabinet al lui Joe Biden, insistă în fiecare zi că planul propus beneficiază de sprijinul majorităţii americanilor. După adoptarea rapidă a uriaşului plan de relansare în valoare de 2.200 miliarde de dolari de către cele două părţi la sfârşitul lunii martie, abia în decembrie congresmenii au reuşit să se pună de acord asupra unui nou pachet de ajutor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani