Prima pagină » Știri externe » Judecător: Naziștii au fost tratați mai bine decât migranții din Venezuela deportați de Administrația Trump

Judecător: Naziștii au fost tratați mai bine decât migranții din Venezuela deportați de Administrația Trump

Judecător: Naziștii au fost tratați mai bine decât migranții din Venezuela deportați de Administrația Trump
Fotografie cu caracter ilustrativ

Un judecător al unei curți de apel din SUA a declarat luni că naziștilor li s-au acordat mai multe drepturi de a contesta deportarea lor din Statele Unite în timpul celui de-al Doilea Război Mondial decât migranților venezueleni deportați de Administrația Trump.

Judecătorul Patricia Millett l-a chestionat pe reprezentantul Guvernului, Drew Ensign, cu privire la situația migranților din Venezuela care au fost deportați din Statele Unite recent, în temeiul unei legi din secolul al XVIII-lea. Millett a întrebat dacă migranții au avut timp să conteste afirmația Administrației, Trump, potrivit căreia erau membri ai organizației Tren de Aragua, înainte de a fi urcați în avioane și deportați în El Salvador, notează Reuters.

„Naziștii au primit un tratament mai bun în temeiul Legii inamicilor străini decât s-a întâmplat în acest”, a spus Millett.

În replică, Ensign a declarat că nu este deloc de acord cu această analogie.

Înainte de invocarea de către administrația Trump a Alien Enemies Act din 1798, legea a fost folosită de trei ori în istoria SUA, cel mai recent pentru a reține și deporta imigranții japonezi, germani și italieni în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.

Administrația Trump a cerut Curții de Apel să oprească interdicția de două săptămâni a judecătorului James Boasberg, impusă pe 15 martie, privind utilizarea legii pentru a justifica deportarea presupușilor membri ai Tren de Aragua fără existența unor ordine de deportare.

Deportările, foarte controversate

Rudele multor migranți venezueleni deportați neagă presupusele legături acestora cu bande infracționale. Avocații unuia dintre deportați, un fotbalist profesionist și antrenor venezuelean, au spus că oficialii americani l-au etichetat în mod greșit pe clientul lor ca membru al unei bande, pe baza unui tatuaj al acestuia, care reprezenta o coroană, menită să facă referire la echipa sa preferată, Real Madrid.

Un grup de 238 de presupuși membri ai unei bande venezuelene, plus 23 de presupuși membri ai bandei MS-13, au fost trimiși din SUA la o închisoare din El Salvador. Unii au fost scoși din țară în temeiul unei legi nefolosite după al Doilea Război Mondial.

Mutarea a venit în ciuda unei interdicții temporare emise de instanță. Casa Albă a spus că ordinul judecătorului în sine nu este legal și a fost emis după ce grupul a fost deportat.

Nici Administrația SUA, nici El Salvador, nu i-au identificat pe deținuți și nu au furnizat detalii despre presupusele lor fapte sau apartenența la bande.

Trump a anunțat decizia sâmbătă și a acuzat că membrii Tren de Aragua „au săvârșit, au încercat și a amenințat cu o invazie sau o incursiune împotriva teritoriului Statelor Unite”.

El a invocat Alien Enemies Act, o lege care datează din 1798, care a fost concepută pentru a permite cetățenilor străini să fie deportați în timp de război sau de invazie.

CITEȘTE ȘI:

Donald Trump susține că grațierea membrilor comisiei care a anchetat asaltul asupra Capitoliului „e NULĂ și nu produce efecte”

Administrația Trump, acuzată că ar fi DEPORTAT mai mulți migranți în Venezuela, încălcând o hotărâre a instanței. Casa Albă neagă acuzațiile

Sursa foto: Profimedia

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai nou telescop spațial al NASA se apropie cu pași repezi de lansare