Prima pagină » Știri externe » Liderul opoziției din Israel îl consideră pe Netanyahu ”AMENINȚARE existențială” /Administrația SUA este ”îngrozită”

Liderul opoziției din Israel îl consideră pe Netanyahu ”AMENINȚARE existențială” /Administrația SUA este ”îngrozită”

Liderul opoziției din Israel îl consideră pe Netanyahu ”AMENINȚARE existențială” /Administrația SUA este ”îngrozită”

Guvernul Benjamin Netanyahu a devenit ”o amenințare existențială” pentru Israel, iar Administrația Joe Biden este ”îngrozită” de acțiunile acestuia, afirmă Yair Lapid, liderul partidului de opoziție Yesh Atid (Există Viitor), în contextul ofensivei israeliene din Fâșia Gaza și al conflictului cu Iranul, declanșat prin atacul care a vizat Consulatul iranian din Damasc.

”Acest Guvern, acest prim-ministru, a devenit o amenințare existențială pentru Israel. Au distrus capacitățile israeliene de disuasiune. Inamicii noștri urmăresc acest guvern, simt slăbiciune și ridică frunțile”, a declarat Yair Lapid, potrivit cotidianului The Jerusalem Post.

Yair Lapid a atras atenția că și aliații Israelului sunt deranjați de politicile Guvernului Benjamin Netanyahu.

”Și aliații noștri simt slăbiciune. Am fost la Washington săptămâna trecută la o întâlnire cu oficiali de rang înalt din cadrul Administrației. Sunt îngroziți de acest Guvern, de iresponsabilitate, de lipsa de profesionalism, de eșecul managementului, de lipsa de recunoștință”, a precizat Yair Lapid.

Liderul opoziției israeliene a cerut convocarea alegerilor parlamentare anticipate în Israel.

”Problema noastră este Iranul, dar este și momentul alegerilor acum”, a subliniat Yair Lapid.

Iranul a lansat sute de rachete și drone spre Israel ca ripostă la un atac atribuit Israelului care a distrus Consulatul iranian din Damasc și s-a soldat cu moartea a 16 persoane, printre care șapte membri ai Gardienilor Revoluției din Iran.

În replică la acuzațiile liderului opoziției, partidul Likud, al premierului Benjamin Netanyahu, l-a acuzat pe Yair Lapid că a semnat un acord ”de predare cu mișcarea Hezbollah”.

Însă Lapid l-a acuzat pe Netanyahu că periclitează apărarea Israelului.

”Dacă Netanyahu a lucrat în acești ani în privința problemei Iranului, cum s-a apropiat Iranul de fabricarea unei arme nucleare și cum a reușit să trimită sute de drone și rachete de croazieră pentru atacarea statului Israel?”, a acuzat Lapid.

Foto: Profimedia

Citește și:

ATAC într-o biserică din Sydney /Mai multe persoane au fost rănite

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO