Prima pagină » Știri externe » Liderul suprem al Iranului denunță amenințările făcute de TRUMP/ „Această națiune nu se va preda niciodată”

Liderul suprem al Iranului denunță amenințările făcute de TRUMP/ „Această națiune nu se va preda niciodată”

Liderul suprem al Iranului denunță amenințările făcute de TRUMP/ „Această națiune nu se va preda niciodată”

Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat, miercuri, că statul nu se va preda niciodată, răspunzând amenințărilor președintelui SUA, Donald Trump.

„Această națiune nu se va preda niciodată. SUA ar trebui să știe că orice intervenție militară va duce, fără îndoială, la daune ireparabile”, a afirmat Khamenei, numind ultimatumul lui Trump „inacceptabil”.

Trump a cerut „capitularea necondiționată” a Iranului, amenințând că SUA l-ar putea ucide pe Khamenei, alimentând speculațiile despre o posibilă intervenție în războiul din Orientul Mijlociu.

„Pot să vă spun asta, că Iranul are o mulțime de probleme și vor să negocieze. Și eu am spus, de ce nu ați negociat cu mine înainte de toată această moarte și distrugere”, a declarat Trump.

„Nimic nu se termină până nu se termină. Știți, războiul este foarte complex. Se pot întâmpla o mulțime de lucruri rele. Se fac o mulțime de viraje. Deci nu știu. Nu aș spune că am câștigat nimic încă. Aș spune că am făcut multe progrese”, a insistat președintele SUA.

Ali Khamenei ripostează atacurilor israeliene

Khamenei, aflat la putere din 1989, a avertizat anterior că țara nu va arăta „nicio milă” față de liderii Israelului. Discursul său a venit după o noapte de atacuri, în care armata israeliană a distrus două clădiri care fabricau componente de centrifugă pentru programul nuclear al Iranului, în apropiere de Teheran, potrivit cotidianului Le Monde.

„Peste 50 de avioane de vânătoare ale Forțelor Aeriene Israeliene au efectuat o serie de atacuri în zona Teheranului. Ca parte a efortului de a opri programul de dezvoltare a armelor nucleare al Iranului, o instalație de producție de centrifuge din Teheran a fost vizată”, a transmis Armata Israeliană.

Iran și-a intensificat, de asemenea, atacurile asupra Israelului, autoritățile interceptând un total de 10 drone lansate de Iran.

Foto: Profimedia

Citește și:

Ministrul Apărării din Israel l-a AVERTIZAT pe liderul suprem al Iranului cu privire la „o soartă similară cu cea a lui Saddam Hussein”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
BREAKING NEWS. SUA și Israel atacă Iranul. Explozii și fum gros în Teheran. Stare de urgență în Israel
Digi24
Ce semnificație simbolică în iudaism are momentul atacului SUA-Israel asupra Iranului
Cancan.ro
A semnat cu Antena 1 după ce a demisionat de la postul concurent, în februarie 2026! Lovitură în televiziune!
Prosport.ro
FOTO. Sharapova a intrat în piscina cu apă termală, dar a lăsat prea mult la vedere
Adevarul
Harta autostrăzilor din România aprinde spiritele. De ce s-a oprit Ceaușescu la doar 113 kilometri?
Mediafax
Trump confirmă că SUA au început „operațiuni militare majore” în Iran
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Secretul organizării Domeniilor Coroanei: un model inspirat din Ungaria?