Prima pagină » Știri externe » NATO încearcă, influențată de SUA, să despartă UE de Rusia, afirmă ambasadorul rus la Alianță

NATO încearcă, influențată de SUA, să despartă UE de Rusia, afirmă ambasadorul rus la Alianță

NATO încearcă, influențată de SUA, să despartă UE de Rusia, afirmă ambasadorul rus la Alianță
NATO încearcă, influențată de SUA, să despartă UE de Rusia, afirmă ambasadorul rus la Alianță

„După părerea mea, membrii Alianței nu au o poziție unanimă (cu privire la acuzațiile privind implicarea Moscovei în criza din Ucraina), iar noi constatăm absența unei asemenea unități și în cadrul Uniunii Europene”, a subliniat Grușko.

„Este evident că Alianța este supusă unei influențe puternice din partea Statelor Unite și a țărilor care doresc să facă din NATO un instrument care să le permită să despartă Rusia de Europa”, a acuzat diplomatul rus.

În opinia sa, procesul politic aflat în curs în cadrul NATO dovedește încercările de a despărți Moscova de Bruxelles, prin crearea unui fel de „cordon sanitar” între cele două capitale.

Ambasadorul rusa făcut aceste declarații în contextul intensificării violențelor în estul Ucrainei, cu doar câteva ore înainte de intrarea în vigoare a armistițiului stabilit joi la Minsk între părțile implicate în conflictul armat.

Pe de altă parte, Rusia a depus la Consiliul de Securitate al ONU un proiect de rezoluție pentru aprobarea înțelegerii de la Minsk asupra reconcilierii ucrainene și speră ca textul să fie unanim acceptat, a declarat sâmbătă o sursă de la Ministerul rus de Externe

Intensitatea și amploarea violențelor din Ucraina au provocat îngrijorări că înțelegerea semnată săptămâna aceasta la Minsk se poate dovedi la fel de ineficientă ca anteriorul armistițiu de la 5 septembrie, tot de la Minsk.

Astfel, Grupul Celor Șapte democrații industrializate (G7) și Uniunea Europeană (UE) au emis un comunicat comun în care și-au exprimat „îngrijoarea față de situația din Ucraina” și confruntările aprige de la Debalțeve, un oraș considerat strategic, asediat de către separatiști.

G7 a anunțat totodată că este pregătit să impună Rusiei sancțiuni suplimentare.

Insurgenții separatiști proruși susținuți de Rusia, denunță G7 și UE în comunicat, „operează (acum) dincolo de linia de contact agreată la Minsk în septembrie 2014, provocând numeroase victime civle”.

Recomandarea video

Mediafax
Ce ascund persoanele care doar citesc mesajele din grupurile de WhatsApp, dar nu răspund niciodată
Digi24
„Copilul diavolului” în lumea interlopilor: Povestea singurei femei care a fost acceptată în yakuza, mult temuta mafie din Japonia
Cancan.ro
Antena 1 a difuzat imaginile groazei! Ce i-a făcut Tamaș colegei Bianca? A înjurat ca la ușa cortului, a început să rupă scaunele, le-a aruncat în foc și..
Prosport.ro
FOTO. Două jucătoare se iubesc. Relația lor e pusă de un eveniment unde trebuie să fie adversare
Adevarul
Premierul tehnocrat, soluția de avarie pentru criza politică?
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Cum arată noul living al Andreei Marin. Vedeta și-a redecorat casa și le-a arătat fanilor colțul ei de relaxare: „Am scăpat de un stres”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Formula 4: Românul David Cristofor a câștigat locul 2 pe traseu, dar arbitrii l-au penalizat. Ce s-a întâmplat
Descopera.ro
Marea Piramidă din Giza are sistem anti-cutremur! Cum e posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Cum să îți calmezi anxietatea în situații stresante?