Prima pagină » Știri externe » Parlamentul bulgar a aprobat, oficial, desfăşurarea a opt aeronave-cisternă americane la baza aeriană Bezmer

Parlamentul bulgar a aprobat, oficial, desfăşurarea a opt aeronave-cisternă americane la baza aeriană Bezmer

Melania Agiu

Parlamentul Bulgariei și-a dat permisiunea, miercuri, pentru ca Statele Unite să staționeze opt avioane cisternă, dar și personalul aferent, la baza aeriană Bezmer. Rezoluția a fost adoptată după aproape trei ore de dezbateri. 135 de parlamentari au votat inițial în favoarea acesteia, 13 împotrivă și doi s-au abținut. După ce liderul partidului „Revival”, Kostadin Kostadinov, a solicitat repetarea votului, propunerea a fost aprobată din nou, beneficiind de sprijinul a 124 de deputați din partea partidului „Bulgaria Progresistă” și al celor 15 deputați din partea „Mișcării pentru Drepturi și Libertăți” (DPS).

Un deputat din partea partidului „Bulgaria Progresistă” (PB) a votat împotriva măsurii, în timp ce doi s-au abținut. 12 deputați din partea partidului „Renaștere” s-au opus rezoluției, în timp ce GERB, „Bulgaria Democratică” (DB) și „Continuăm Schimbarea” (PP) nu au participat la votul final.

Sondaj Gândul


Ești de acord cu propunerea lui Sorin Grindeanu de a forma o Comisie de criză în Parlament ca să deblocheze proiectele?

Vezi rezultate

Loading ... Loading ...

250 de militari americani înarmați la Bezmer

Rezoluția adoptată autorizează desfășurarea, temporară, a unui număr de până la opt avioane de realimentare în zbor de tip KC-135, a unui număr de până la 250 de militari americani înarmați cu arme personale și muniție, precum și a echipamentelor aeroportuare necesare la Baza Aeriană Bezmer, în perioada 24 iulie – 1 octombrie 2026.

Prim-ministrul Rumen Radev și ministrul Apărării, Dimitar Stoianov, au participat la ședința parlamentară la cererea opoziției. Înainte de vot, parlamentarii au respins o propunere privind transmiterea în direct a dezbaterii la televiziunea și radioul național.

Decizia Bulgariei, „dificilă, dar necesară“

Stoianov a descris decizia drept una dificilă, dar necesară, afirmând că guvernul a acționat în vederea protejării intereselor naționale ale Bulgariei, menținând în același timp transparența. El a subliniat că această desfășurare nu va afecta suveranitatea Bulgariei, întrucât Parlamentul își păstrează competența de a aproba numărul de aeronave, personalul și durata șederii acestora.

„Aceasta este una dintre acele decizii care nu sunt ușor de luat, dar care sunt necesare în acest moment”, a declarat ministrul bulgar al Apărării, relatează Novinte.

El a subliniat că aeronavele sunt destinate exclusiv realimentării în zbor și sprijinului logistic, nu misiunilor de luptă.

„Pe teritoriul Bulgariei nu vor fi dislocate sisteme de arme ofensive de niciun fel.”

„Prezența lor temporară nu face din Bulgaria o parte implicată în conflictul militar”, a declarat Stoianov, adăugând că guvernul a obținut garanții din partea partenerului său strategic pentru a reduce la minimum riscurile de securitate și a luat măsuri suplimentare, atât la nivel național, cât și în colaborare cu aliații, pentru a proteja țara.

În cadrul dezbaterii, prim-ministrul Radev a respins acuzațiile potrivit cărora guvernul său ar urma politici contradictorii. El a susținut că guvernele anterioare au indus în eroare opinia publică, prezentând desfășurarea anterioară a avioanelor-cisternă la Aeroportul din Sofia ca parte a unui exercițiu militar.

„Nota pe care am primit-o de data aceasta era cea reală”, a declarat Radev.

„Legea prevede ca Parlamentul să aprobe o cerere de această natură, iar noi nu ne ascundem în spatele nimănui. Propunem desfășurarea a până la opt avioane la Bezmer, nu a 15 avioane la Aeroportul din Sofia.”

Radev a criticat, de asemenea, decizia anterioară de a staționa aeronave cisternă pe aeroportul civil din Sofia, alături de traficul comercial de pasageri. El a susținut că aeronavele militare mari, care transportă cantități semnificative de combustibil, nu ar fi trebuit niciodată să fie staționate atât de aproape de capitală și de terminalele sale aglomerate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
„A spus că iese și nu s-a mai întors”. Trupul ars al unei influencerițe, găsit între rândurile de viță-de-vie din Franța
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Motivul trist care l-a făcut pe medicul de 28 de ani să ia decizia tragică! De ce a făcut asta
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană