Noul val de atacuri a vizat capacitățile militare iraniene folosite pentru a amenința navele care tranzitează liber prin Strâmtoarea Hormuz, a comunicat Pentagonul.
„La ora 15:00 ET (ora locală a Coastei de Est), forțele americane au lansat astăzi operațiuni pentru un al doilea val de atacuri împotriva Iranului. Atacurile vizează capacitățile militare iraniene folosite pentru a amenința navele care tranzitează liber prin Strâmtoarea Hormuz”, a anunțat Comandamentul Central al SUA pe X.
JD Vance a declarat într-un interviu cu Joe Rogan că Statele Unite se străduiesc în prezent să asigure transportul nestingherit al petrolului și gazelor. De asemenea, oficialul a spus că iranienii trebuie împiedicați să aibă un program de înarmare nucleară.
Vicepreședintele american a asigurat că Statele Unite nu vor trimite armata pentru a lansa o operațiune terestră în Iran cu scopul de a schimba guvernul.
„Nu vom trimite 150.000 de soldați terestre pentru a realiza o schimbare a unui regim, decât dacă oamenii de pe teren doresc să obțină acest rezultat”, a spus el într-un podcast al prezentatorului TV Joe Rogan
„A propune trimiterea trupelor, practic spui că armata americană ar trebui să facă treaba poporului iranian.”
Sursa Foto: Pentagon/Joe Rogan