Prima pagină » Știri externe » TRAGEDIE în India. Mai multe persoane au murit în urma unei busculade produse la unul dintre cele mai mari evenimente religioase din lume

TRAGEDIE în India. Mai multe persoane au murit în urma unei busculade produse la unul dintre cele mai mari evenimente religioase din lume

Mai multe persoane murit în urma unei busculade produse la cea mai mare adunare religioasă din India, miercuri dimineața.

Totul s-a petrecut în cadrul festivalului hindus Kumbh Mela, în orașul Prayagraj. Zeci de milioane de credincioși participă la festival, care implică, printre altele, scufundarea pelerinilor în râul din localitate, considerat sfânt.

Potrivit martorilor, se pare că o barieră de protecție a cedat în timp ce zeci de oameni se îndreptau spre râu pentru a face baie. Momentul a produs panică în rândul participanților, motiv pentru care oamenii s-au călcat, pur și simplu, în picioare.

Reprezentantul unui spital local a declarat pentru CNN că cel puțin 14 cadavre au ajuns deja la morga instituției medicale. De asemenea, cel puțin 20 de persoane au fost rănite și internate în spital.

Autoritățile indiene nu au comunicat încă în mod oficial numărul victimelor. Premierul Narendra Modi a recunoscut decesele într-un discurs susținut miercuri, spunând că incidentul grav „a dus la pierderea unor suflete virtuoase, iar unele persoane au fost, de asemenea, rănite”.

„Exprim sincere condoleanțe familiilor afectate și mă rog pentru recuperarea rapidă a răniților”, a adăugat Modi. El a mai spus că este „în permanentă legătură” cu guvernul statului Uttar Pradesh, unde s-a produs tragedia.

Ce este acest festival

Potrivit Al Jazeera, Mahakumbh Mela, sau Festivalul Marelui Ulcior, este unul dintre cele mai importante momente din calendarul religios hindus, iar până la 400 de milioane de pelerini ar urma să participe în total la acest festival, care se încheie pe 26 februarie.

Festivalul se desfășoară pe un teren de peste 4.000 de hectare, unde au fost ridicate corturi improvizate pentru a găzdui pelerinii. Miercuri marchează una dintre cele mai sfinte zile ale festivalului de șase săptămâni, pelerinii participând la ritualul de curățare a păcatelor, la confluența fluviilor Gange și Yamuna.

Oficialii i-au îndemnat pelerini să stea departe de apă, după incidentul de miercuri dimineața.

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Vasile, unul dintre cei mai mari sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. De ce este bine să bei vin pe 1 ianuarie
Digi24
Trump îl ironizează pe George Clooney, după ce acesta a primit cetățenia franceză: E doar un tip banal, care se tot plânge de politică
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
Ce se scumpește din 1 ianuarie. Lista accizelor și taxelor ce intră în vigoare
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un duș scurt sau o baie relaxantă în cadă: Care este mai igienic?