Prima pagină » Știri externe » Un soldat israelian a murit după ce a fost înjunghiat de un palestinian în vârstă de 16 ani

Un soldat israelian a murit după ce a fost înjunghiat de un palestinian în vârstă de 16 ani

Un soldat israelian a murit după ce a fost înjunghiat de un palestinian în vârstă de 16 ani
Un tânăr soldat israelian a murit, miercuri, după ce a fost înjunghiat de un palestinian în vârstă de 16 ani într-un autobuz, în nordul Israelului, a anunțat poliția, citată de AFP.

Un tânăr soldat israelian a murit, miercuri, după ce a fost înjunghiat de un palestinian în vârstă de 16 ani într-un autobuz, în nordul Israelului, a anunțat poliția, citată de AFP.

„Soldatul israelian înjunghiat în această dimineață de un palestinian într-un autobuz din autogara centrală din Afula a decedat din cauza rănilor, la spital”, a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al poliției, Micky Rosenfeld.

Palestinianul, în vârstă de 16 ani și originar din Jenin (nordul Cisiordaniei), a fost arestat de forțele de ordine, cu ajutorul pasagerilor aflați la fața locului, a precizat purtătorul de cuvânt.

„Noi considerăm acest incident ca fiind un atac terorist motivat de considerații naționaliste”, a adăugat Rosenfeld.

Palestinianul, care nu dispunea de permis de intrare în Israel, a urcat în autobuzul care se deplasa între Nazaret și Afula și l-a atacat pe soldatul în vârstă de 20 de ani la sosirea în autogara centrală din Afula, a precizat poliția.

Tânărul palestinian și-a explicat gestul prin faptul că unchii săi sunt încarcerați în Israel, potrivit postului de radio militar.

De mai multe săptămâni, un climat de violență – cu atacuri antiisraeliene și moartea mai multor palestinieni în urma confruntărilor cu forțele de securitate – se dezvoltă în Cisiordania, alimentând speculațiile privind o posibilă „a treia Intifada”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prețuri negative la electricitate în Polonia. Polonezii au văzut prețuri sub zero două zile la rând
Digi24
Medic ucis și incendiat în Capitală. Cine e suspecta reținută după cinci zile
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Prosport.ro
El e medicul român din Franța care urmează să-i monteze lui Mircea Lucescu sistemul ECMO
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
Mediafax
UE avertizează statele să nu transforme criza energetică într-o criză fiscală
Click
Ideea inedită a unei tinere din România: mini-bibliotecă într-un tren, fără niciun cost. Ruta pe care călătorii au parte de o experiență culturală
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
Menajera care l-a ucis pe medicul anestezist Cristian Staicu invocă legitima apărare. Ce s-a întâmplat în noaptea tragediei, de fapt
Ce se întâmplă doctore
O mai știi pe DJ Harra? Cum arată acum și cu ce boală a fost diagnosticată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Micro-rulotă electrică „de oraș” cu aproape 3 mp spațiu de locuit. E disponibilă la comandă, dar prețul nu e „micro”
Descopera.ro
Caz medical uluitor: cum a aflat o tânără că este alergică la apă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Prognoza meteo actualizată: Vremea se schimbă radical de Paște!