Prima pagină » Știri politice » Cioloș, noi precizări după discuția cu Dragnea: Acest Guvern nu se va atinge de Codul Fiscal. Deciziile să le ia viitorul guvern

Cioloș, noi precizări după discuția cu Dragnea: Acest Guvern nu se va atinge de Codul Fiscal. Deciziile să le ia viitorul guvern

Cioloș, noi precizări după discuția cu Dragnea: Acest Guvern nu se va atinge de Codul Fiscal. Deciziile să le ia viitorul guvern
Mai multe pe gandul.info

”Constat că discuția mea telefonică cu domnul Liviu Dragnea a produs ceva tulburare. Pentru că văd tot felul de interpretări, simt nevoia să limpezesc două aspecte. În cadrul discuției nu am spus că sunt de acord cu propunerea de prorogare pentru un an a unor prevederi din Codul Fiscal. Am zis că o voi analiza, dar că trebuie avute în vedere mai multe aspecte atât legale cât și de oportunitate. Analiza este limpede: acest Guvern nu se va atinge de Codul Fiscal. Cum este firesc, orice decizie de această amploare poate să fie luată, dacă se va considera necesar, doar de către viitorul guvern, legitimat de o majoritate în Parlament și de rezultatele alegerilor de duminică”, a scris Cioloș marți seara pe Facebook.

Premierul Dacian Cioloș a avut marți dimineață o convorbire telefonică cu președintele PSD Liviu Dragnea, a declarat pentru MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Executivului, Liviu Iolu, care a afirmat că șeful Executivului va proroga aceste termene, „pentru că principiile acestui guvern – predictibilitateși responsabilitate – rămân valabile până la finalul mandatului”. Ulterior, Guvernul a revenit și a precizat că premierul Dacian Cioloș nu a confirmat că acceptă propunerile de prorogare pentru un an a unor prevederi din Codul Fiscal și se așteaptă ca PSD să își respecte promisiunile și programul de guvernare prezentat cetățenilor înainte de alegerile parlamentare din 11 decembrie.

La rândul său, liderul PSD, Liviu Dragnea, a spus că i-a adresat lui Cioloș o serie de ”solicitări” în ceea ce privește patru prevederi din Codul fiscal, care va intra în vigoare de la 1 ianuarie. El a precizat, marți, că a apreciat disponibilitatea la dialog a premierului Dacian Cioloș, el arătând că, spre deosebire de ”alții”, se pare totuși că actualul premier a ales calea dialogului și nu a unui conflict inutil.

”Asta tot în sensul programului nostru de guvernare prezentat în campania electorală, pe care îl vom urma cu strictețe, și anume legat de cota TVA generală – noi am spus că vrem și intenționăm să reducem cota TVA de la 20 % la 18%, începând cu 1 ianuarie 2018, pentru că reducerea cu 1% în acest an nu produce efecte. În ceea ce privește acciza la carburanți, suntem în situația în care la nivel mondial prețul petrolului e la un minim istoric, în schimb la pompă prețul în România este cel mai mare, dacă nu printre cele mai mari din UE, și mă refer la prețul de bază – cel la care se adaugă accizele. În același timp, taxa pe construcțiile speciale și în ceea ce privește acciza – numai după ce vom avea o discutie cu consiliul concurenței și cu companiile care furnizează carburanți, să ne asigurăm că o reducere a accizei, așa cum am prevăzut-o noi, cu 6%, are ca efect direct reducerea prețului la pompă pentru cetățeni”, a spus Dragnea.

”În ce privește taxa pe stâlp, vrem să ne asigurăm că o reducere a acestei taxe, eliminarea ei de fapt, se reflectă în prețurile respective, nu contribuie la majorarea profitului care părăsește România. În ceea ce privește plafonarea CASS, discutăm de un pachet de facilități fiscale serios, care intră în vigoare o parte în 2017, o parte în ianuarie 2018 și de la 1 ianuarie 2018 intră în vigoare și acest lucru”, a adăugat el.

Întrebat care a fost răspunsul premierului Cioloș, Dragnea a precizat că acesta i-a spus că va analiza. ”A zis că analizează. Eu l-am rugat în mod serios să se gândească că totuși vorbim de un program de guvernare pe care noi l-am prezentat și care în final a fost aprobat de cetățeni prin vot și, dacă va acționa în așa fel încât să fie materializat votul cetățenilor, o să apreciem foarte mult”, a spus liderul PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fermierii anunță un protest uriaș împotriva Guvernului Bolojan! „Agricultura riscă un colaps generalizat”
Digi24
VIDEO Zelenski, reacție virală după atacul din Venezuela. Președintele ucrainean a izbucnit în ras și i-a făcut o sugestie lui
Cancan.ro
Cât costă treningul purtat de Nicolas Maduro când a fost capturat. NU se mai găsește în magazine!
Prosport.ro
De ce nu a mai plecat Andreea Bălan în vacanță de Revelion pentru prima dată în 10 ani!
Adevarul
Cum îți cresc pensia punctele de stabilitate: ce sunt și cine beneficiază de ele în 2026
Mediafax
Hărțuirea online devine infracțiune în Republica Moldova. Sunt pedepsite penal și amenințările la adresa jurnaliștilor
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Haos în Bulgaria după trecerea la euro. Oamenii s-au trezit că, deși vor să plătească în euro, sunt refuzați de comercianți
Cancan.ro
Dan Petrescu dezminte zvonurile! Antrenorul nu suferă de cancer, de fapt: 'Totul este în regulă!'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată femeia care i-a luat mințile lui Enrique Iglesias. L-a făcut tată pentru a patra oară
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Frica de abandon: rădăcini, manifestări și drumul spre vindecare