Prima pagină » Știri politice » Democrații, îngrijorați de prestația lui Biden, propun noi candidați care să-l înlocuiască. Hillary CLINTON și Michelle OBAMA, printre nominalizați

Democrații, îngrijorați de prestația lui Biden, propun noi candidați care să-l înlocuiască. Hillary CLINTON și Michelle OBAMA, printre nominalizați

Democrații, îngrijorați de prestația lui Biden, propun noi candidați care să-l înlocuiască. Hillary CLINTON și Michelle OBAMA, printre nominalizați
Hillary Clinton ar putea reveni pe scena politică? Sursa Foto: Shutterstock

Performanța slabă a președintelui și candidatului democrat Joe Biden de la dezbaterea cu candidatul republican și fostul președinte Donald Trump le-a dat de gândit democraților să propună alți candidați. 

Potrivit Newsweek, mai mulți democrați sunt panicați de prestația lui Joe Biden, și mai ales, de sondajele de opinie care arată că acesta ar putea pierde realegerea. Kamala Harris, vicepreședintele SUA, susține că Joe Biden a avut un început slab, dar a încheiat „puternic”. Joe Biden recunoaște că este în vârstă, dar refuză să se retragă din cursă.

Ce politicieni democrați l-ar putea înlocui pe Biden?

Unii dintre cei mai propuși candidați democrați care să-l înlocuiască pe Biden este guvernatorul Californiei, Gavin Newsom. El ocupă funcția din 2019, are vârsta de 56 ani și susține drepturile homosexualilor. Guvernatorul este criticat pentru că nu a avut o prestație foarte bună după ce a  gestionat catastrofal pandemia de coronavirus. A fost copleșit de creșterea ratei de infracțiuni și a incendiilor de vegetație.  California mai are și probleme privind distribuția apei din cauza secetei și cu numărul în creștere a persoanelor fără adăpost.

Dar guvernatorul insistă că nu va candida și că este mândru de Biden să fie președintele SUA. Kamala Harris, vicepreședintele SUA, ar fi cel mai evident candidat care să-l înlocuiască pe Biden, dar are popularitate slabă. Înainte de a obține funcția, a fost senator pentru California și procuror districtual.

Alți candidați ar fi guvernatorul Gretchen Whitmer al statului Michigan din 2019, guvernatorul JB Pritzker din Illinois, implicat în activități filantropice și doctor în drept, guvernatorul Josh Shapiro din Pennsylvania și senatorul Raphael Warnock pentru Georgia, un afro-american de profesie pastor al unei biserici baptiste.

Michelle Obama, cea mai nominalizată prima doamnă să-i ia locul lui Biden, urmată de Hillary Clinton

Cel mai nominalizat candidat este fosta prima doamnă și soția fostului președinte Barack Obama.

În vârstă de 60 ani, este foarte populară, iar sondajele indică că l-ar putea bate pe Donald Trump.

Dar Michelle Obama a transmis de mai multe ori că nu vrea să candideze și că îl va susține pe Joe Biden.

Hillary Clinton s-ar putea întoarce?

Un candidat surpriză ar fi Hillary Clinton, fosta prima doamnă și soția fostului președinte Bill Clinton. Deși a pierdut alegerile prezidențiale din 2016 în fața lui Donald Trump din cauza sistemului Colegiului Electoral, a obținut mai multe voturi populare.

Hillary l-a bătut pe Trump la toate dezbaterile electorale. Dar potrivit The Hill, Hillary a declarat în 2022 că nu va mai candida niciodată la președinție. De când cu serialul Simpsons, s-a tot vehiculat că după președinția lui Trump, America va avea o femeie președinte.

În 2012, potrivit scenariului SF dintr-un joc video lansat de Activision, Call of Duty Black Ops 2, în 2025, America este condusă de o femeie președinte care are trăsături faciale similare cu cele ale fostei primei doamne, a scris Kotaku atunci.

Într-un joc video SF de acțiune din 2012 , în 2025, America este condusă de o femeie președinte care seamănă cu Hillary Clinton

Într-un joc video SF de acțiune din 2012 , în 2025, America este condusă de o femeie președinte care seamănă cu Hillary Clinton

Citește și: Biden dă asigurări că RĂMÂNE în cursa prezidențială: „Nu aș candida dacă nu aș crede că pot îndeplini această sarcină”

Citește și: Financial Times: Echipa lui BIDEN dă asigurări că acesta rămâne în cursa electorală, pe fondul intensificării presiunilor

Citește și: Michelle Obama, în cursa pentru Casa Albă? / H.D. HARTMANN: Este o mișcare de blocare. În fața ei, Trump nu câștigă

Recomandarea video

Mediafax
Cât de des se uită copiii președintelui la televizor? Nicușor Dan: „Au voie, când și când, la niște filme pe calculator”
Digi24
Pe cine vor românii premier și ce cred că ar trebui să facă Nicușor Dan în conflictul Grindeanu vs. Bolojan (Sondaj comandat de Digi24)
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Ilie Bolojan anunță lista companiilor de stat care vor fi închise sau comasate. Ce se va întâmpla cu celelalte
Click
Sarah, fiica cea mică a Anamariei Prodan, de nerecunoscut. Cum arată după ce a „topit” un număr considerabil de kilograme
Digi24
Cine va fi următorul „perturbator-șef” al Uniunii Europene. 5 lideri ar putea prelua rolul lui Viktor Orban
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Americanii au lansat cea mai „parșivă” dronă. Inspirată de „peștele vampir” care urmărește ținta înainte de atac
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
De ce unii oameni nu vor cere niciodată ajutor, chiar dacă sunt epuizați?