Prima pagină » Știri politice » Duma de Stat a RUSIEI reacționează la înfrângerea naționalei Ucrainei în fața României: „Poate ar trebui să se ocupe de fotbal și nu de politică”

Duma de Stat a RUSIEI reacționează la înfrângerea naționalei Ucrainei în fața României: „Poate ar trebui să se ocupe de fotbal și nu de politică”

Duma de Stat a RUSIEI reacționează la înfrângerea naționalei Ucrainei în fața României: „Poate ar trebui să se ocupe de fotbal și nu de politică”

Rezultatul surprinzător al meciului din prima rundă a fazei grupelor Euro 2024 dintre echipele naționale ale României și Ucrainei, în care Ucraina a pierdut cu 0-3, a generat reacții diverse din partea oficialilor ruși și ucraineni. Președintele comitetului Dumei de Stat a Federației Ruse pentru sport, Dmitri Sviștev, a criticat dur echipa națională a Ucrainei și abordarea conducerii sportive din această țară. 

Sviștev a subliniat că înfrângerea Ucrainei în fața României, o echipă care nu este considerată foarte puternică, evidențiază nevoia de a se concentra mai mult pe dezvoltarea fotbalului intern și mai puțin pe politică.

România nu a fost niciodată considerată măcar o echipă solidă, iar a pierde în fața ei nu este cea mai bună variantă pentru Ucraina. Echipa ucraineană a fost întotdeauna spectaculoasă, așa că a pierde la debut cu 0:3 este un motiv de reflecție. Au fost mereu priviți cu încredere, motivați constant să participe, iar federația lor de fotbal mereu a strigat ceva. În loc să strige, să țipe și să se ocupe de politică, funcționarii sportivi și președintele federației ar fi trebuit să dezvolte fotbalul în interiorul țării și să pregătească echipa. Rezultatul meciului ar trebui să le ofere atât suporterilor, cât și fotbaliștilor un motiv de reflecție: poate ar trebui să se ocupe de fotbal și nu de politică?”, a spus Sviștev.

Pe de altă parte, ministrul tineretului și sportului din Ucraina, Vadim Gutțait, a adoptat un ton calm, afirmând că meciul cu România a fost un semnal pentru necesitatea revizuirii strategiilor și pregătirii echipei naționale. El a adăugat că înfrângerea cu scorul de 0:3 ar trebui să fie o lecție și un stimul pentru îmbunătățire, subliniind importanța susținerii echipei în momentele dificile.

Primul meci de la Euro 2024 nu a fost ceea ce speram. Cu toate acestea, fiecare înfrângere este o lecție, o oportunitate de a deveni mai buni și mai puternici. Băieți, nu renunțați, toată țara crede în voi, forțele noastre armate cred în voi. Împreună până la sfârșit”, a precizat Gutțait.

CITEȘTE ȘI:

George SIMION a mers la Munchen să-i încurajeze pe tricolori, îmbrăcat în tricoul inscripționat cu numele lui Gheorghe Hagi

Marcel Ciolacu poartă NOROC naționalei la EURO 2024 / Cum s-a bucurat PREMIERUL la golurile tricolorilor în meciul cu Ucraina

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar