Prima pagină » Știri politice » Firea: Ponta a acceptat să intre pe ușa din dos ca secretar general al Guvernului în cadrul unui puci

Firea: Ponta a acceptat să intre pe ușa din dos ca secretar general al Guvernului în cadrul unui puci

Firea: Ponta a acceptat să intre pe ușa din dos ca secretar general al Guvernului în cadrul unui puci
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat că Victor Ponta a intrat pe ușa din dos a Guvernului, ca secretar general, "în cadrul unui puci, o lovitură de stat", precizând că ar putea fi acuzat de abuz în serviciu pentru că, în noua calitate, a făcut declarații politice.

„Eu știam că secretarul general al Guvernului este cel mai înalt funcționar din țară și nu are voie să facă politică. Pentru afirmațiile politice de astăzi poate fi acuzat de abuz în serviciu. (..) M-a surprins pentru că a intrat pe ușa din față ca premier și a avut un mandat plin de realizări. Acum a acceptat să intre pe ușa din dos ca secretar general al Guvernului în cadrul unui puci, o lovitură de stat, o lovitură de palat. Ar fi putut să facă politică în continuare fără să fie parte a încercării de a distruge PSD. Ce nu au reușit adversarii niștri e posibil să se întâmple acum, cu ajutorul colegilor noștri care țin mai mult la planurile lor personale”, a declarat Gabriela Firea la România TV.

Gabriela Firea susține că acțiunile lui Sorin Grindeanu fac parte dintr-o strategie. În ceea ce privește faptul că Grindeanu a trimis la Cotroceni doar demisiile miniștrilor de Interne și de la Dezvoltare, edilul susține că președintele nu poate accepta și înlocuitorii, întrucât numirile s-ar putea face doar din partea coaliției.

„Președintele nu poate accepta schimbarile de miniștri, doar demisiile, fiindca numirile se fac doar de coaliție, conform protocolului înregistrat la Palatul Cotroceni. Numai și numai ilegalități, aspecte neconstituționale, toate au numitor comun – Sorin Grindeanu și Victor Ponta au vrut să ia puterea executivă în forță făcând ilegalități. Cu siguranță, după votul din Parlament, juriștii noștri vor face toate demersurile necesare pentru a restabili legalitatea”, a mai spus Firea.

Reacția Gabrielei Firea vine după ce Victor Ponta i-a transmis, printr-o postare pe Facebook, să își facă datoria față de bucureșteni.

„Îi fac recomandarea legală doamnei Primar General Firea să ia o pauză din propaganda politică de la televiziuni și să își facă datoria față de cetățenii Bucureștiului conform fișei postului!”, a scris Ponta pe contul său de Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Diana Buzoianu acuză PSD: „de mare forfotă” pentru permanentizarea unor posturi la Mediu
Digi24
VIDEO Primele imagini cu locul din Galați în care au căzut fragmente de dronă. MApN: „Este un incident grav”
Cancan.ro
Lună mai cum nu prea a mai fost în România. Prognoza meteorologilor ANM
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Cât de reală este amenințarea dronelor rusești? Generalul Bălăceanu temperează îngrijorările: "N-avem cum să luptăm cu resturile”
Mediafax
Digi i-a lăsat din nou pe spanioli fără acces la rețea: problema ar fi legată de acordul cu Telefónica
Click
Prima femeie condamnată la închisoare pe viață în Elveția era româncă. A vrut să-și ucidă socrul, fost ministru al Justiției
Digi24
Minivacanță de Rusalii 2026: Câte zile libere au angajații și elevii. Weekend prelungit la început de vară
Cancan.ro
Ce salariu are un director de școală și de ce nu mai vrea nimeni funcția. Explicațiile din sistem
Ce se întâmplă doctore
Cu ce se ocupă acum Monica Iacob Ridzi, după ce a dispărut din viața politică! Fostul Ministru s-a schimbat radical și mulți nu ar recunoaște-o acum
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Regula la trecerile de pietoni cu două benzi pe sens. Cine și când oprește pentru prioritate?
Descopera.ro
Cum îți poți da seama atunci când câinele tău suferă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Strategii diplomatice franceze la București în preajma intrării României în Primul Război Mondial