Prima pagină » Știri politice » Florin Cîțu: Nu iau în acest moment în calcul o remaniere guvernamentală

Florin Cîțu: Nu iau în acest moment în calcul o remaniere guvernamentală

Florin Cîțu: Nu iau în acest moment în calcul o remaniere guvernamentală
Florin Cîțu: Nu iau în acest moment în calcul o remaniere guvernamentală. Sursa: MEDIAFAX FOTO

Premierul Florin Cîțu a declarat sâmbătă că în acest moment nu ia în calcul o remaniere guvernamentală și a adăugat că în fiecare zi coaliția aflată la guvernare este mai puternică.

Declarația a fost făcută la Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila”, acolo unde premierului Florin Cîțu i-a fost administrat rapelul vaccinului împotriva COVID-19, informează B1.ro.

„Nu iau în calcul remanierea în acest moment. Nu sunt scandaluri. E o coaliţie nouă, care vine după câţiva ani de zile de campanie electorală, dar e o coaliţie care devine din ce în ce mai puternică în fiecare zi şi cred că bugetul va consolida această coaliţie”, a afirmat sâmbătă premierul.

Cîțu: Nu există tensiuni cu Vlad Voiculescu, dar ne mai contrazicem

Întrebat dacă există tensiuni între el și ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, premierul a explicat că cel mult pot exista unele contraziceri.

„Nu există tensiuni, dar ne contrazicem pentru că cred că informaţiile nu întotdeauna ajung la noi în acelaşi timp”, a spus ministrul.

Cîțu: Aștept raportul Ministerului Sănătății în legătură cu incendiul de la Matei Balș

Florin Cîțu a mai adăugat că nu este adeptul măsurilor punitive atunci când este vorba despre unele derapaje din timpul campaniei de vaccinare.

Cât despre incendiul de la spitalul Matei Balş, Florin Cîțu a precizat că așteaptă raportul Ministerului Sănătății.

„Nu sunt adeptul măsurilor punitive când vine vorba de campania de vaccinare. E adevărat că dacă există încălcări flagrante ale modului în care noi trebuie să facem vaccinare, persoanele trebuie să răspundă. Nu am primit informări până acum că există aşa ceva. În ceea ce priveşte tragedia de la Matei Balş, aştept raportul de la Ministerul Sănătăţii. Cum o să îl am, o să ies public şi o să vă spun care sunt măsurile pe care trebuie să le luăm, dar în acest moment nu am această informaţie”, a spus Cîțu.

Recomandarea video

Mediafax
Avarie în Capitală: Mii de bucureșteni, fără apă și căldură. Când se va relua livrarea agentului termic
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ramona Olaru, ATAC virulent la Alex Bodi după ce a făcut destăinuiri despre trecutul ei! Vedeta Antenei 1 pune tunurile pe el: 'Ne vedem la București și...
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
Doi copii din Vaslui, găsiți morți după ce s-au înecat în acumularea Tăcuta
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Care tren traversează 3 țări și 8 fusuri orare în 7 zile?