Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu președintele P.E: „I-am mulțumit doamnei Metsola pentru sprijinul acordat României și pentru aderarea la Schengen”

Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu președintele P.E: „I-am mulțumit doamnei Metsola pentru sprijinul acordat României și pentru aderarea la Schengen”

Marcel Ciolacu, după întâlnirea cu președintele P.E:

Premierul Marcel Ciolacu, aflat într-o vizită de lucru la Bruxelles, a avut discuții și cu Roberta Metsola, președintele Parlamentului European, căreia i-a mulțumit pentru „sprijinul constant pe care l-a acordat României în special în ceea ce privește aderarea deplină a țării noastre la Spațiul Schengen, obiectiv fundamental pentru țara noastră.”

Solidaritate, coerență și acțiune în interesul cetățenilor și economiilor noastre. Acesta este mesajul transmis astăzi la Bruxelles, la prima întrevedere avută cu doamna Roberta Metsola după reconfirmarea sa în funcția de președintă a Parlamentului European, a afirmat premierul într-o postare pe pagina sa de Facebook, în urma întâlnirii cu președintele Parlamentului European.

Premierul a mai precizat că „Avem ca obiectiv comun: susținerea unui buget european ambițios pentru perioada post 2025.”

Este nevoie de un sprijin puternic pentru competitivitatea Uniunii Europene, dar și pentru convergența internă pentru a diminua decalajele dintre regiuni și grupuri sociale. Vom menține rolul major al politicilor de coeziune și agricole pentru a nu lăsa pe nimeni în urmă, iar fermierii noștri să se bucure de susținere, a mai menționat șeful Executivului.


Aderarea deplină a României la Spațiul Schengen s-a aflat pe lista discuțiilor cu președintele Parlamentului European, iar premierul i-a mulțumit Robertei Metsola pentru sprijinul constant acordat.


I-am mulțumit doamnei Metsola pentru sprijinul constant pe care l-a acordat României în special în ceea ce privește aderarea deplină a țării noastre la Spațiul Schengen, obiectiv fundamental pentru țara noastră. Și am decis să lucrăm în continuare împreună pentru o Europă mai puternică și dezvoltată, a mai precizat Marcel Ciolacu.

CITEȘTE ȘI:

Marcel CIOLACU, întâmpinat de președinta PARLAMENTULUI European, la Bruxelles/Roberta METSOLA: Foarte mulți români, în Guvernul meu

Marcel Ciolacu, la NATO: Rusia a readus RĂZBOIUL în Europa. Fiecare centimetru al teritoriului nostru este APĂRAT pe deplin

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce se întâmplă în corpul tău atunci când ești mahmur?