Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu, EXPLICAȚII privind scăderea impozitelor pe salarii: ,,Sunt un partener al partenerilor sociali, patronate şi sindicate”

Marcel Ciolacu, EXPLICAȚII privind scăderea impozitelor pe salarii: ,,Sunt un partener al partenerilor sociali, patronate şi sindicate”

Premierul Marcel Ciolacu a declarat întrebat fiind despre solicitările sindicatelor privind scăderea taxelor pe salarii că știe că avea cea mai mare impozitare a salariilor din Europa, ,,dar nu pot să risc să vin cu scăderi de impozitare la salariul pe economie, să mă trezesc cu două din treimi angajați cu salariul minim.”

Sunt un partener al partenerilor sociali, patronate şi sindicate, dar un partener astfel încât să avem un plan, nu un plan pe moment cum s-a întâmplat de 30 de ani în România. Am să stau la masă cu patronatele şi sindicatele şi vom începe acest plan de pus la punct, pentru că România nu poate să se dezvolte numai prin investiţii. România trebuie să devină sustenabilă şi prin servicii şi prin tot ce înseamnă economie. Eu nu pot risc să vin cu scăderi de impozitare la salariul minim pe economie şi să mă trezesc de la o treime cât sunt angajaţii în economie acum cu salariu minim să am două treimi, a declarat Marcel Ciolacu, întrebat despre scăderea impozitării la salariul minim, luni, a inaugurarea noii secţii de cardiologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte.

Marcel Ciolacu spune că are în vedere măsura scăderii impozitelor pe salarii, dar că nu poate lua o decizie rapidă doar pentru a câștiga voturi.

Eu nu arunc România într-o aventură, după ce am muncit împreună cu toţi colegii mei din Guvernul României să aducem această stabilitate macroeconomică. Da, spun de peste doi ani că este cea mai mare impozitare la salariile mici din Europa, peste tot. Dar legislaţia, eu nu pot risc să vin cu scăderi de impozitare la salariul minim pe economie şi să mă trezesc de la o treime cât sunt angajaţii în economie acum cu salariu minim să am două treimi. Asta înseamnă că am distrus România şi nu am salvat-o. Ca să iau o măsură pe picior ca să îmi aducă eventuale voturi, nu am să o fac. Vă repet. Lăsaţi-mă, exact cum a venit Apocalipsa mereu, nu m-am încadrat în deficit, am dat faliment, vă anunţ o veste bună. Să fiţi atenţi la inflaţia care va fi anunţată pentru două zile, a completat şeful Guvernului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Un fenomen cosmic rar, tot mai aproape să fie confirmat