Prima pagină » Știri politice » Marcel Ciolacu spune că NICIUN bob de grâu ucrainean nu rămâne la noi / „Se manipulează, suntem în alegeri”

Marcel Ciolacu spune că NICIUN bob de grâu ucrainean nu rămâne la noi / „Se manipulează, suntem în alegeri”

Președintele PSD Marcel Ciolacu spune că nu are nicio informație de la nicio instituție a statului român că vreun bob de grâu din Ucraina rămâne în România.  Ciolacu precizează că „ucrainenii nu au un interes să facă acest lucru, având contracte specifice”.

Marcel Ciolacu a fost întrebat marţi, în cadrul unor declarații de presă, despre acuzaţiile unor fermieri care susţin că TIR-urile care vin din Ucraina nu sunt sigilate. Aceștia ar fi publicat imagini în acest sens pe reţele de socializare.

Potrivit lui Ciolacu, acele imagini nu arată că rămâne marfă în România.

Nu rămâne nicio marfă, fiindcă acele TIR-uri au şi intrare şi ieşire. Când treci printr-un punct vamal, rămâi… Nu poţi să ieşi din ţară după ce ai fost cântărit şi ai documentele înregistrate în sistem decât când ieşi descărcat din ţară. Aţi văzut că e o problemă că se cântăreşte şi în Ungaria, tocmai de aceasta se cântăreşte, ţinând cont de acest tranzit mare. Se cântăreşte şi în port.

Camioanele se cântăresc la intrare și la ieșire din țară, iar acum nu există licențe pentru importul de cereale din Ucraina. Ciolacu insistă că niciun bon de grâu nu rămâne pe teritoriul nostru.

 Eu vă spun că nu am de la nicio instituţie a statului român, dar de la niciuna şi cele pe care le ştiţi şi cele pe care nu le ştiţi, nu au nicio informaţie că vreun bob de greu rămâne. Nici nu au interes, pentru că au contracte foarte specifice. Noi uităm în tot acest context şi când împingem aceste lucruri pe… şi ştiţi bine că eu nu cred că fermierii stau să filmeze în vamă şi să le împingă pe TikTok sau pe social media.

Ciolacu mai spune că niciun camion nu pleacă din Ucraina „de capul lui” şi că lucrurile sunt mult mai ordonate, cel puţin în zona de business.

Șeful Executivului dă vina pe o dezinformare, pentru că „suntem în alegeri”.

Noi uităm un lucru foarte important. În Ucraina e război. Lucrurile, când e război, cel puţin în zona de business, sunt mult mai ordonate. Nu părăseşte niciun camion de capul lui un front spre România, pentru că poate să plece cu tancul, cu armament. Deci înţelegeţi că este aproape imposibil, decât pe sistemul de licenţiere, unde România nu a emis momentan nicio licenţă. Nu pot să continui să duc această minciună care este în acest moment. Cu adevărat, ea revoltă românii, se manipulează. Suntem în alegeri.

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a precizat în urmă cu o săptămână că România nu a importat grâu din Ucraina, dar a spus că la ministerul pe care îl conduce au fost depuse şapte cereri de import de cereale din Ucraina, dar niciuna nu a fost aprobată.

CITEȘTE ȘI:

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu: ”România nu a importat grâu din Ucraina”

Marcel CIOLACU, despre nemulțumirile referitoare la ajutorul acordat Ucrainei: Niciun kilogram de grâu ucrainean nu va rămâne în România

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce alimente pot face oamenii cei mai fericiți?