Prima pagină » Știri politice » Olguța Vasilescu, despre pierderea alegerilor în Craiova: De vină au fost militanții care și-au dus apropiații să voteze în alte localități

Olguța Vasilescu, despre pierderea alegerilor în Craiova: De vină au fost militanții care și-au dus apropiații să voteze în alte localități

Olguța Vasilescu, despre pierderea alegerilor în Craiova: De vină au fost militanții care și-au dus apropiații să voteze în alte localități
De vină pentru pierderea alegerilor europarlamentare în Craiova, de către PSD, au fost militanții care și-au dus apropiații să voteze în alte localități, spune deputalul PSD Lia Olguța Vasilescu. Aceasta a fost realeasă la conducerea PSD Craiova.

Cu prilejul realegerii în funcția de președinte al organizației PSD Craiova, sâmbătă, Lia Olguța Vasilescu a declarat că PSD a pierdut la Craiova alegerile europarlamentare, după 7 ani de administrație, și a spus că de vină au fost militanții care și-au dus apropiații să voteze în alte localități.

„După 7 ani de administrație PSD este prima dată când pierdem alegerile în municipiul Craiova. Dar aici vina ne aparține nouă în exclusivitate. În primul rând, militanților de pe comune care sunteți în această sală, care sunteți girați de organizația municipală Craiova și care pentru a îndeplini targetul electroral pe care l-ați avut în alte localități decât Craiova ați dus acolo rudele, prietenii, simpatizanții partidului ca să voteze în alte localități. N-ați procedat bine. Scorul județului ar fi fost același și dacă ar fi votat prietenii dumneavoastră la Craiova și dacă ar fi votat în localitățile unde sunteți militanți. Nu i-ați ajutat nici pe primari, care la ora actauală nu știu exact care este scorul lor electoral, pentru că au fost foarte multe voturi venite din Craiova, dar mai grav decât orice am reușit să pierdem Craiova la vot”, a spus Olguța Vasilescu.

Președintele PSD Craiova a anunțat măsuri în acest sens, care vor începe cu evaluarea oamenilor din administrația locală.

„Sigur că acest lucru nu se va mai întâmpla pe viitor dacă ne vom lua măsuri și eu spun că vom lua măsuri în acest sens. Și cred că este obligatoriu din partea noastră să ne aplecăm cu mai multă responsabilitate asupra evaluării unor oameni pe care noi i-am girat în administrația locală. Cred că sunteți cu toții de acord cu mine. Nu mai putem pierde pe mâna noastră și pe incapacitatea de a lua măsuri atunci când este cazul”, a spus Olguța Vasilescu.

Aceasta a dat vina și pe indicațiile primite de la București pentru campania electorală a alegerilor europarlamentare și a anunțat că va schimba strategia: „Am primit indicații de la București, am primit indicații și de la alți oameni, să aplicăm aceeași strategie perimată pe care noi am inventat-o acum mulți ani, pe care au început să o preia toți de la noi și să o aplice și cred că era momentul să ieșim cu altceva în față. Dar ne asumăm și acest lucru că a trebuit să mergem pe modul de organizare al partidului de la nivel național”.

Deputatul PSD a adîugat că nu ar mai fi candidat la șefia organizației locale, dar a constatat că nu este momentul să se retragă acum: „Vreau să vă spun că aș fi vrut să nu mai candidez azi și nu din cauza a ceea ce s-a întâmplat în ultima perioadă. Colegii apropiați știu că am spus de câteva luni de zile că nu vreau să mai candidez pentru funcția de președinte al organizației municipale, însă nu cred că este momentul să mă retrag acum. N-aș vrea ca dezbinarea care există în administrația locală și în multe părți din acest oraș să se repete și la nivelul organizației municipale. Vin în fața noastră bătălii pe care știu că putem să le câștigăm”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Războiul nu a fost niciodată atât de aproape”. Germania își trimite militarii pe flancul estic al NATO
Digi24
Reacția lui George Simion după ancheta despre șeful SPP, Lucian Pahonțu
Cancan.ro
Gestul SFÂȘIETOR făcut de mama Victoriei, după ce și-a îngropat fiica: 'Ce cauți, tu mamă, aici?' 🥲
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
Radu Miruță, despre apărarea României: „Nu vrem modernizarea Armatei? Atunci să vorbim în limba rusă”. Ce urmează după miliardele din SAFE
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„E un nou standard?” Clientul unui restaurant din Cluj, revoltat de ce a găsit pe nota de plată
Digi24
Cine este Haakon, prințul care a vrut să stea departe de viața regală și a ajuns noul rege al Norvegiei
Cancan.ro
Victoria Ionescu, îngropată cu porecla pe cruce. Cine este 'Natasha', de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. Și-a făcut o fotografie care i-a lăsat mască pe fanii săi! Arată impecabil
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Service-ul i-a spus că trebuie schimbat motorul. Femeia a reparat singură mașina cu 430 de euro
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
De ce ne pasă atât de mult ce cred ceilalți despre noi? Psihologia unei nevoi pe care nu o putem opri