Prima pagină » Știri politice » UPDATE: FOTO – VIDEO – Peste 1.200 de aleşi locali ai Partidului Mişcarea Populară se reunesc, sâmbătă, la Palatul Parlamentului / Marian Andronache, ales preşedinte al Ligii Aleşilor Locali

UPDATE: FOTO – VIDEO – Peste 1.200 de aleşi locali ai Partidului Mişcarea Populară se reunesc, sâmbătă, la Palatul Parlamentului / Marian Andronache, ales preşedinte al Ligii Aleşilor Locali

Eugen Tomac / Sursa foto: Facebook PMP

Peste 1.000 de vicepreşedinţi de Consilii Judeţene, primari, viceprimari, consilieri judeţeni şi locali ai Partidului Mişcarea Populară se reunesc sâmbătă la Palatul Parlamentului, pentru a alege conducerea Ligii aleşilor locali ai partidului.


UPDATE 2: Moțiunea a fost adoptată

S-a încheiat votul pentru alegerea Membrilor Consiliului Executiv Național al Ligii Aleșilor Locali PMP – Moțiunea “Administrația, mai aproape de cetățeni!”.

Marian Andronache a fost ales în funcţia de preşedinte al Ligii Aleşilor Locali.

UPDATE 1: Liderul PMP, Eugen Tomac: Lecțiile din competițiile anterioare ne-au învățat că este bine să fim un partid deschis către dialog 

Liderul PMP a ținut un discurs despre unitate și obiective comune, în deschiderea Ligii aleșilor locali ai patidului:

„Mă bucur enorm că 1500 de primari, vicepreședinți de Consiliu Județean, viceprimari, consilieri județeni, consilieri de municipiu, consilieri din București, consilieri de orașe și comune, v-ați reunit astăzi aici pentru a da un nou restart partidului nostru. Țara trece prin momente complicate, tocmai de aceea, cuvântul de ordine cred că este unitatea.

Mă bucur enorm, că astăzi, într-un moment atât de important în PMP am decis cu toții să ne reafirmăm angajamentele față de obiectivele pe care le avem pentru administrația publică locală. Sigur că lecțiile din competițiile anterioare ne-au învățat că este bine să fim un partid deschis către dialog și un partid care să coopereze cu cei care împărtășesc aceleași valori, pentru că avem nevoie de alegeri în două tururi. Avem nevoie de o administrație eficientă și deschisă, în interesul cetățeanului și avem nevoie de o forță care să dea o nouă perspectivă României” a declarat Eugen Tomac.

La eveniment sunt prezenți și Cătălin Drulă, liderul USR, dar și Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei.

ȘTIRE INIȚIALĂ

„Cel mai amplu eveniment organizat de PMP de la înfiinţare până în prezent are loc astăzi la Parlament. Peste 1.300 de consilieri locali, din toata ţara, sunt asteptaţi, începând cu ora 12.00, la sala Alexandru Ioan Cuza, pentru a participa la Liga Aleşilor Locali (LAL)”, conform unui comunicat de presă al formațiunii.

Candidatul la funcţia de preşedinte al Ligii este consilierul judeţean şi preşedintele PMP Suceava, Marian Andronache, om politic cu experienţă de peste 20 de ani în administraţia publică locală. Acesta a fost în perioada 2016 – 2020 viceprimar al Municipiului Suceava.

„Titlul moţiunii este “Administraţia, mai aproape de cetăţean” şi propune o strategie coerentă de dezvoltare a comunităţilor locale şi de susţinere a românilor în contextul crizelor multiple suprapuse: economică, energetică, socială, demografică şi de leadership politic.

PMP consideră că este nevoie de o schimbare radicală de raportare la administraţiile publice locale prin descentralizarea proceselor decizionale şi a resurselor, dar şi prin încurajarea cetăţenilor să se implice în mecanismele administrative – decizionale de la nivel local. Liga Aleşilor Locali de astăzi este primul pas în acest sens”, adaugă sursa citată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani în costum de baie! Imaginile care i-au lăsat pe fani fără cuvinte
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Arhimandritul Metodie, condamnat definitiv după ce a băut „un litru de vin” și a urcat la volan. Ce pedeapsă a primit
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care a fost prima democrație din istorie?