Prima pagină » Știri politice » Ponta: „Monstrul interceptărilor se întoarce împotriva lui Băsescu. Blejnar ne controla pe toți la ordinul președintelui”

Ponta: „Monstrul interceptărilor se întoarce împotriva lui Băsescu. Blejnar ne controla pe toți la ordinul președintelui”

Ponta:
Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că președintele Traian Băsescu și fostul șef al DNA, Daniel Morar, au creat și folosit "monstrul" înregistrărilor, stenogramelor și intoxicărilor de presă, el arătând că, în acest moment, "monstrul" acesta se întoarce împotriva celor doi.

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că președintele Traian Băsescu și fostul șef al DNA, Daniel Morar, au creat și folosit „monstrul” înregistrărilor, stenogramelor și intoxicărilor de presă, el arătând că, în acest moment, „monstrul” acesta se întoarce împotriva celor doi.

„Așa e când creezi un monstru. L-au folosit domnul președinte Băsescu și domnul Morar acest monstru al înregistrărilor, al stenogramelor, al intoxicărilor de presă și se întoarce împotriva lor. Ideea este ca în viitor, după ce scăpăm și de domnul Băsescu, și de sistemul lui securist, să nu se mai întâmple lucrurile astea și într-adevăr în dosare să nu mai apară decât stenograme care au legătură cu cauza”, a spus Ponta.

El a precizat că stenogramele prezentate în week-end nu au nicio legătură cu fapte penale. „Pentru mine nu reprezintă nicio supriză, am știut tot timpul că Băsecu era de fapt șeful lui Blejnar și că Blejnar ne controla pe toți, ne căuta pe toți la ordinul domnului Băsescu. Asta știm și e foarte clar”, a adăugat Ponta.

Premierul a spus că este nemulțumit de faptul că stenogramele apărute nu au legătură cu cauza și nu au ce căuta la dosar. „Nemulțumirea mea este următoarea: în mod sigur ce s-a întâmplat zilele acestea, și anume stenograme care nu au nicio legătură cu fapte penale, n-au ce căuta la dosar. Am fost procuror atâția ani, vă spun sigur că nu ai de ce să pui stenograme, discuții private care nu au legătură cu fapte penale”, a spus Ponta.

El a precizat că până acum nu s-a sesizat nimeni în legătură cu apariția în presă a unor astfel de stenograme. „Pe de altă parte însă, s-a mai întâmplat chestia asta de o sută de ori, nu? Începând cu mine – cazul meu a fost special pentru că nici nu exista rechizitoiu, pur și simplu s-a dat de la DNA că am vorbit la telefon cu domnul Bălan și i-am zis dacă vea o cafea. Nu știu dacă e o faptă penală asta, să bei o cafea. Dar au dat-o la presa pedelistă, sigur. Nu s-a sesizat nimeni. După aceea au apărut în presă stenogramele cu domnul Rus și domnul Dobre”, a spus Ponta.

El a precizat că apariția unor astfel de stenograme în presă este ilegală și a cerut, în acest sens, membrilor CSM să-și facă treaba pentru care sunt atât de bine plătiți. „Deci dacă dau stenograme cu dușmani ai domnului Băsescu, e bine și e legal. Dacă dai stenograme cu domnul Băsescu și cu domnul Blejnar, e ilegal. Nu ne hotărâm o dată că de fapt e ilegal în toată situațiile și CSM-ul ăsta nu poate odată să-și facă treaba pentru care sunt plătiți atât de bine?”, a mai spsu Ponta.

Inspecția Judiciară a CSM s-a sesizat din oficiu, sâmbătă, în urma apariției în presă a unor interceptări privindu-l pe Sorin Blejnar, inspectorii verificând dacă procurorul Marian Drilea a respectat procedurile în dosarul fostului șef al Fiscului, atașând convorbiri care nu au legătură cu cauza.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a publicat pe site-ul instituției un comunicat „referitor la sesizarea din oficiu a Inspecției Judiciare cu privire la apariția în mass-media a unor transcrieri provenite din presupuse interceptări ale unor convorbiri telefonice efectuate în dosarul penal în care s-a dispus trimiterea în judecată a inculpatului Sorin Blejnar”.

„Ca urmare a apariției în mass-media a unor fragmente din presupuse interceptări efectuate în dosarul penal în care s-a dispus trimiterea în judecată a inculpatului Sorin Blejnar, Inspecția Judiciară s-a sesizat din oficiu, demarând verificări prealabile potrivit art. 45 din Legea 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicată”, se arată în comunicat.

Citește și

Mediafax
Cu un pas mai aproape de un nou război mondial? Putin a recunoscut: 'Sunt îngrijorat'
Digi24
Reacția furioasă a lui Trump după ce Medvedev a afirmat că Iranul poate primi arme nucleare: „Chiar a spus asta?”
Cancan.ro
BREAKING | Președintele Iranului, anunț de ultimă oră despre război! Totul depinde acum de Israel
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
Adevarul
Găselnița comercianților de pe litoral pentru ca prețurile să pară mai mici: „E jecmăneală pe față!”
Mediafax
Ce a descoperit ANPC la grădinița de unde 11 copii au ajuns la spital cu toxiinfecţie alimentară
Click
Reacția lui Alexandru Ciucu, după ce Alina Sorescu a spus că aveau frigidere diferite: „Trei, nu două”. Își recunoaște designerul vina în relație?
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Ororile din Dubai, dezvăluite de vedete: Femeile sunt ademenite cu promisiuni false, apoi sunt supuse celor mai degradante acte
Digi24
Semințele de floarea-soarelui: ingredientul secret care îi ajută pe piloții bombardierelor B-2 să stea treji în timpul misiunilor
Cancan.ro
Ilie Bolojan a început concedierile! Noul Guvern se pregătește să dea afară bugetari - Numărul colosal al persoanelor vizate este
Ce se întâmplă doctore
Ce face și cum arată Leticia Calderon, la 56 de ani. „Esmeralda” este de nerecunoscut la 27 de ani de la telenovela care a făcut-o celebră
observatornews.ro
Clienţii care luau jackpot-ul la păcănele primeau bătaie în loc de bani. Percheziţii la clanurile de interlopi
StirileKanalD
VIDEO Răzbunare cu bâte și securi, în centrul Vasluiului. Victima, un apropiat al lui Adrian Corduneanu
KanalD
Un copil de 6 ani a scăpat cu viață dintr-un accident cumplit în Bihor. Un bărbat și o femeie au murit
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Diferența principală între un permis de conducere „automat” și unul „manual”. Ce e codul de restricție 78
Descopera.ro
Un satelit mort de 60 de ani S-A TREZIT brusc la viață!
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartamente sau garsoniere. Asociația te obligă să dai bani. Refuzul te duce în instanță
Evz.ro
Wizz Air anunță mai multe zboruri de la Otopeni. Sunt 14 destinații europene
A1
Neurochirurgul Leon Dănăilă, prima declarație după ce s-a scris că a murit. Cum a apărut știrea falsă despre decesul său
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
Nihal Candan s-a stins din viață la vârsta de doar 30 de ani! Tânăra suferea de anorexie și și-a petrecut ultimele zile în spital
RadioImpuls
EXPLOZIV! Criss scoate la iveală secrete bine păzite: "A stat până a venit doamna Andreea". Fosta concurentă din Casa Iubirii rupe tăcerea despre Veronica. Nu o să-ți vină să crezi ce se întâmpla în spatele camerelor de filmat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă încearcă să agațe o domnișoară: - Ce picior frumos ai!
Descopera.ro
Regula după care se ghidează toate organismele de pe Pământ