Prima pagină » Știri politice » Premierul Marcel Ciolacu și-a luat rămas bun de la Ambasadorul Japoniei la București, Hiroshi Ueda / „Națiunile noastre, cu mentalități similare”

Premierul Marcel Ciolacu și-a luat rămas bun de la Ambasadorul Japoniei la București, Hiroshi Ueda / „Națiunile noastre, cu mentalități similare”

Premierul Marcel Ciolacu și-a luat rămas bun de la Ambasadorul Japoniei la București, Hiroshi Ueda / „Națiunile noastre, cu mentalități similare”

La finalul mandatului ambasadorului Japoniei în România, Hiroshi UEDA a luat la pas liderii politici din România pentru a le mulțumi personal pentru colaborarea în timpul mandatului său la București. Luni, 15 ianuarie, a fost primit de premierul Marcel Ciolacu, care s-a declarat „recunoscător” pentru contribuția ambasadorului la Parteneriatul Strategic dintre cele două state.

„Sunt recunoscător pentru progresele semnificative înregistrate de parteneriatul strategic dintre România și Japonia în timpul mandatului ambasadorului (E.S) Hiroshi UEDA. Națiunile noastre cu mentalități similare vor continua să își unească forțele pentru a consolida acestui potențial. Vă dorim toate cele bune în noua dumneavoastră călătorie!”, a scris Marcel Ciolacu pe contul său de X.

Pe 9 ianuarie, amabasadorul Ueda și-a luat rămas bun de la președintele Senatului și șeful PNL, Nicolae Ciucă. Ciucă a ținut să îi mulțumească niponului și a precizat că „în ultimul an, legăturile bilaterale s-au intensificat considerabil în zona economică”. (detalii AICI)

Relațiile bilaterale dintre România și Japonia au fost ridicate la nivelul privilegiat de parteneriat strategic la 7 martie 2023, prin semnarea Declarației Comune de Instituire a Parteneriatului Strategic dintre România și Japonia de către Klaus Iohannis și prim-ministrul Japoniei, Fumio Kishida, cu ocazia vizitei oficiale întreprinse de șeful statului român în Japonia în perioada 6-9 martie 2023.

CITIȚI ȘI:

LIVE UPDATE| Marcel Ciolacu i-a convocat în ședință pe miniștrii implicați în negocierile cu fermierii și transportatorii/ Protestele continuă în țară

VIDEO | Cod violet de ciclon pe o Insulă din Franța / MAE: Alertă privind trecerea ciclonului „Belal” în Insula Réunion

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ce au observat cercetătorii după ce au reconstituit fața lui Homo erectus?