Prima pagină » Știri politice » PROTEST în Piața Victoriei! Sute de români cer reluarea turului II și strâng semnături pentru Călin Georgescu. Protestatar, prins cu un cuțit

PROTEST în Piața Victoriei! Sute de români cer reluarea turului II și strâng semnături pentru Călin Georgescu. Protestatar, prins cu un cuțit

Un nou protest pentru reluarea turului II al alegerilor prezidențiale are loc, vineri, în fața Palatului Victoria. Aproximativ 200 de persoane s-au adunat în fața Guvernului pentru a își spune nemulțumirile, dar și pentru a strânge semnături pentru candidatura lui Călin Georgescu.

UPDATE:

Jandarmeria Capitalei transmite că a depistat un protestatar care avea asupra sa un cuțit. Oamenii legii au sesizat organele de urmărire penală.

Pe timpul afluirii participanților la adunarea publică din Piața Victoriei, jandarmii au depistat o persoană care avea asupra sa un cuțit, în cauză fiind întocmite actele de sesizare a organelor de urmărire penală, în conformitate cu prevederile art. 372 din Codul Penal al României. (Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase). Reiterăm apelul nostru către participanți de a respecta legea, de a coopera cu forțele de ordine şi de a manifesta responsabilitate, astfel încât protestul să se desfăşoare într-un climat de siguranță pentru toți”, transmit reprezentanții Jandarmeriei Capitalei.

Cuțit găsit asupra unui protestatar. FOTO: Jandarmeria Capitalei

Știrea inițială

Printre mesajele protestatarilor se numără „Jos Guvernul”, „Georgescu președinte” sau „JD Vance a spus clar: turul II înapoi”. Un bărbat a afișat mesajul „Am nevoie de apă, hrană, energie”, făcând aluzie la proiectul asumat de Călin Georgescu.

Protestar: Am nevoie de apă, hrană, energie

Potrivit unor surse, AUR a obținut autorizație pentru cei care vor să iasă în Piața Victoriei pentru a protesta, dar nu este o acțiune organizată de partid.

Forțele de ordine îi legitimează pe cei care sunt prezenți la protest și controlează bagajele oamenilor pentru a se asigura că nu au obiecte interzise.

Forțele de ordine, prezente la protest

Sâmbătă va avea loc o nouă manifestație, în Piața Constituției, acolo unde sunt așteptați și mai mulți oameni pentru a semna pentru candidatura lui Călin Georgescu. De asemenea, George Simion, liderul AUR, a anunțat că organizează un protest masiv pe 1 martie, atunci când așteaptă „un milion de oameni” în București.

FOTO/VIDEO: Oana Zvobodă – Gândul

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Neuroștiință și comportament social: De ce unii oameni par că nu simt niciodată jenă?