Prima pagină » Știri politice » Ședințe ale Birourilor de la Senat și Cameră marți, deputații ar putea discuta miercuri Legea CC

Ședințe ale Birourilor de la Senat și Cameră marți, deputații ar putea discuta miercuri Legea CC

Ședințe ale Birourilor de la Senat și Cameră marți, deputații ar putea discuta miercuri Legea CC
Președintele Camerei, Valeriu Zgonea, a convocat Biroul Permanent al acestui for legislativ pentru marți, astfel încât miercuri deputații să se poată întruni în sesiune extraordinară pentru a dezbate modificările aduse Legii CC, Senatul având de asemenea programată marți reunirea Biroului Permanent.

Președintele Camerei, Valeriu Zgonea, a convocat Biroul Permanent al acestui for legislativ pentru marți, astfel încât miercuri deputații să se poată întruni în sesiune extraordinară pentru a dezbate modificările aduse Legii CC, Senatul având de asemenea programată marți reunirea Biroului Permanent.

Președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, a convocat Biroul Permanent al acestui for legislativ pentru stabilirea ordinii de zi a sesiunii extraordinare din această săptămână, se arată într-un comunicat de presă al Camerei.

„Am hotărât convocarea Biroului Permanent pentru mâine (marți – n.r.), 17 iulie, la ora 13:00, astfel încât miercuri, la ora 10:00, să ne putem întruni în sesiune extraordinară a Camerei Deputaților, pentru a dezbate modificările aduse Legii nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale. Avem Ordonanța de Urgență a Guvernului 38/2012, avem și o hotărâre a Curții Constituționale nr. 727/2012 referitoare la Legea privind modificarea art. 27 alin. (1) din Legea nr. 47/1992. Este de datoria noastră să punem în acord aceste acte printr-o lege clară și cuprinzătoare”, a precizat Valeriu Zgonea, conform sursei citate.

Președintele Camerei Deputaților poate convoca Biroul Permanent în baza articolului 32 din Regulament. Astfel, președintele Camerei Deputaților convoacă Biroul Permanent, care cere convocarea în sesiune extraordinară a Camera Depuțatilor și întocmește proiectul ordinii de zi pentru această sesiune.

Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, a admis, în 9 iulie, sesizarea de neconstituționalitate formulată de 67 deputați aparținând Grupului parlamentar al PDL și a constatat că soluția legislativă care exclude de la controlul de constituționalitate hotărârile Parlamentului care afectează valori și principii constituționale este neconstituțională. Decizia este definitivă și general obligatorie, ea fiind publicată joi.

Și Senatul are programată, marți, la ora 13.00, ședința Biroului Permanent. De la ora 14.00 sunt prevăzute lucrări în comisiile permanente ale Senatului, conform unui anunț de presă transmis de instituție.

Președintele Senatului, Petru Filip, declara, vineri, pentru MEDIAFAX, că a solicitat convocarea Biroului Permanent al acestei Camere luni, la ora 13.00, pentru a se decide convocarea în sesiune extraordinară a plenului Senatului pentru marți, la ora 12.00.

„Se discută legile referendumului, cea de la CC, și ce există colateral pe legea referendumului”, a precizat atunci Filip.

Președintele interimar, Crin Antonescu, se întâlnește, luni, la Palatul Cotroceni, cu premierul Victor Ponta și președinții celor două Camere ale Parlamentului, întâlnirea având loc înaintea ședințelor în care parlamentarii vor adopta o decizie legată de legislația privind referendumul.

Curtea Constituțională a decis, marți, că legea prin care s-au făcut modificări la articolul 10 din Legea referendumului este constituțională, în măsura în care asigură participarea la referendum a cel puțin jumătate plus unul din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp