Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Elevii de nota 2 nu vor mai primi burse de merit / Marcel Ciolacu: Este o situație anormală

VIDEO | Elevii de nota 2 nu vor mai primi burse de merit / Marcel Ciolacu: Este o situație anormală

Bursele de merit vor fi corelate cu performanța școlară. Premierul Marcel Ciolacu a anunțat la începutul ședinței de guvern de vineri că a avut o discuție pe acest subiect cu ministrul Educației, Ligia Deca.

Premierul Ciolacu a declarat că este inadmisibil ca un elev de nota 2 să primească o bursă de merit din partea statului și așteaptă soluții de la ministru.

Am văzut situația total anormală prin care s-a ajuns ca elevii de nota 2 să primească burse de merit! Așa ceva este inadmisibil! Am discutat cu doamna ministru Deca și cu sindicatele. Și aștept cât mai repede o soluție prin care bursa de merit să reflecte performanța școlară, a declarat premierul.

Unul dintre aceste cazuri este cel al unui elev din județul Prahova, care a intrat cu media 1,97 la liceu, primește bursă pentru „merite deosebite la învățătură”. Citește articolul aici. 

Conform unui proiect de lege anunțat în luna august, bursele de merit vor fi acordate indiferent de medie, pentru primii 30% dintre elevii fiecărei clase. Singura condiție pentru acordarea bursei este nota de la purtare

Ministrul Educației a explicat în septembrie, că în acest fel „va exista o competiție sănătoasă în interiorul fiecărei clase”.

Ideea este următoarea: copiii performează atunci când intră într-un soi de competiție sănătoasă, întâi cu sine și apoi cu cei pe care-i au în jurul lor, cu colegii lor de clasă. Ideea este nu să comparăm medii care, de altfel, arată foarte diferit de la o școală la alta, ci să-i susținem pe cei care performează cel mai bine în fiecare clasă. Asta înseamnă că va exista o competiție, din nou, cu fairplay, sănătoasă, în interiorul fiecărei clase, pentru acei primii 30% care iau bursa de merit, a declarat Ligia Deca, într-un interviu la TVR Info.

CITEȘTE ȘI:

Caz incredibil! Un elev de la un liceu din Ploiești va primi bursă de merit cu media 4.59

Începe școala! Burse mărite pentru elevii de liceu și gimnaziu în anul școlar 2023-2024

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe