Prima pagină » Puterea Gândului » Guvernul Zen și Fantomele Zburătoare Înfometate

Guvernul Zen și Fantomele Zburătoare Înfometate

Guvernul Zen și Fantomele Zburătoare Înfometate
Râdem, glumim, dar nu părăsim samsara.

Guvernul Zen luptă din greu cu Fantomele Zburătoare Înfometate (numite generic „greaua moștenire”).

Oricât aș fi de lama, pe premierul Ludovic Întâiul n-am ce să-l învăț. E un Bodhisattva – a experimentat Marea Trezire. Înainte de a intra în Palatul Victoria, a ieșit din maya (lumea iluziei): „Oamenii trebuie să înțeleagă că unul este discursul politic alta este posibilitatea de a realiza ceva efectiv”.

Vicepremierul Turcan e reîncarnarea lui Saraswati, zeița elocinței. Păcat că doar inițiații au înțeles ce-a vrut să spună cu omul care se poate „trezi mort”. Budismul tibetan e plin de povești despre rolang (leșul care se ridică în capul oaselor) și cadavre ghidușe care dansează.

Monica Anisie de la Educație e o daikini a înțelepciunii. Pare să se fi  eliberat și ea de himera logicii duale, când a declarat memorabil că, deși a scăzut, bugetul ministerului a crescut. Sună la fel de tulburător ca un koan.

Doamnei Alexandru de la Muncă și Protecție Socială i s-au deschis ochii (mai ales al treilea ochi), însă e clar că nu i s-a spus și încotro să privească.

Personajul de la Lucrări Publice, Dezvoltare și Administrație seamănă ca două fumuri de bhang cu corbul negru de pe umărul drept al lui marelui maestru Gampopa, cel care croncănea întruna: „Lasă nodurile îndoielii să se desfacă singure”…

Până la Finanțe minții mele îi e greu să pătrundă. Poate și de unde Cîțu, tot adunând și scăzând, înmulțind și împărțind, și scoțând rădăcina pătrată și îndesând-o la loc, a ajuns în paranirvana, unde își face selfieuri.

Recomandarea video

Mediafax
Avocatul care a pus judecătorii în dialog cu AI, la un pas să fie ministru
Digi24
Primele declarații ale șoferului de TIR lovit de polițiștii locali din Constanța
Cancan.ro
BREAKING | Liderii clanului Duduianu, săltați de mascați! Ce acuzații grave li se aduc
Prosport.ro
FOTO. Kim Kardashian, apariție fără inhibiții la Monaco. Și-a arătat bustul generos după ce a venit direct de pe iaht la Marele Premiu de Formula 1
Adevarul
„N-am văzut niciodată așa ceva!” Solariile din Buzău, distruse în 5 minute de vijelie. „Vin roșiile din Turcia”
Mediafax
Liderii ruși, FĂCUȚI PRAF de românul care reprezintă SUA la ONU: „Invadarea Ucrainei a fost un eșec strategic”
Click
Denise Rifai dă cărțile pe față și vorbește despre relația cu Dan Bittman. „Dacă m-ar fi iubit, cred că acum am fi fost împreună”
Digi24
Controversa amenzilor-record pentru bănci. Chirițoiu: Nu e un cartel clasic, au existat contacte numeroase. Ce spune despre prejudicii
Cancan.ro
E cod roșu de averse torențiale și grindină. Zonele afectate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Mesajul SFÂȘIETOR al soției lui Alexandru Neacșu, medicul rezident găsit mort la Spitalul Floreasca: „Atât te mai rog”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cea mai mare flotă auto din istoria Campionatului Mondial de Fotbal. Vor fi folosiți inclusiv roboți de partulare
Descopera.ro
Locuri incredibile: Unde se află muntele care unește marea cu cerul?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – L-am avertizat pe fiu-miu să nu se căsătorească cu o orăseancă..
Descopera.ro
Marile companii de Inteligență Artificială, ținte sigure pentru hackerii chinezi