Prima pagină » Social » JAF în Sibiu, la un an de la uciderea omului de afaceri Adrian Kreiner. O femeie de 85 de ani, atacată de doi hoți, care i-au furat 60.000 de euro

JAF în Sibiu, la un an de la uciderea omului de afaceri Adrian Kreiner. O femeie de 85 de ani, atacată de doi hoți, care i-au furat 60.000 de euro

A trecut un an de când omul de afaceri Adrian Kreiner a fost ucis în propria-i locuință, iar polițiștii din Sibiu trebuie să rezolve un nou caz de jaf. O femeie de 85 de ani a anunțat la 112 că marți dimineața, 5 noiembrie, o persoană necunoscută a agresat-o în casă.

Atacatorul a furat o cutie de valori în care bătrâna avea strânsă suma de 60.000 de euro.

Agresorii, prinși în două ore

Potrivit oamenilor legii, agresorii ar fi doi bărbați, cu vârstele de 17, respectiv 26 de ani. Ei au fost prinși în Ungheni, județul Mureș, unde încercau să se ascundă.

După ce au fugit din Sibiu, cei doi au dat foc autoturismului cu care s-au deplasat prin orașul de pe Cibin.

„În ultimele 24 de ore ne-am confruntat cu o situație destul de urâtă pe raza municipiului Sibiu – o tâlhărie calificată, cu pătrundere în interiorul domiciliului din interiorul căruia a fost sustrasă o sumă importantă de bani, respectiv 60 de mii de euro, dintr-o casetă de bani. La ora 5.20 s-a primit o sesizare pe 112 cu privire la săvârșirea faptei de la fata victimei – o persoană în vârstă de 85 de ani”, a declarat comisarul-șef de Poliţie, Sebastian Veștemean, șeful IPJ Sibiu.

Potrivit acestuia, cei doi tineri au fost identificați în scurt timp de la sesizarea faptei. După vizionarea imaginilor surprinse de camerele de supraveghere din zonă, agresorii erau identificați, iar în numai 2 ceasuri s-a dat alarma la nivel național, bărbații fiind dați în consemn la frontieră.

Cum au operat hoții

În ceea ce privește modul de operare, unul dintre agresori a stat în stradă, de pândă, iar cel mai în vârstă dintre ei, de 26 de ani, a sărit gardul și a intrat în locuință. Cum ușa casei era deschisă, a putut intra fără probleme în locuință.

„A pătruns în locuință pe o ușă lăsată neasigurată și, în acest context, facem apel către populație vis a vis de aceste vulnerabilități. Persoana în vârstă de 85 de ani a fost agresată de către autor, să spună unde are ascunse sumele de bani. Fiica, în vârstă de 60 de ani, a coborât în camera unde se afla mama sa și i-a cerut agresorului să renunțe la violențe, cu promisiunea că îi va da toți banii pe care îi are în casă”, a mai precizat șeful Poliției Sibiu.

În doar 10 minute, hoții au plecat cu 60.000 de euro, plus titluri de proprietate.

Polițiștii spun că unul dintre atacatori cunoștea familia și casa, fiind chemat în trecut să facă diverse reparații la locuința femeii.

Potrivit oradesibiu.ro, cei doi tineri sunt din Șura Mare și Mediaș.

Ei vor fi prezentați judecătorului cu propunerea de arestare preventivă pentru tâlhărie calificată.

CITEȘTE ȘI:

JAF de 200.000 de euro, reclamat în București. Cine ar fi, de fapt, hoțul

Se dau jos și vin spre noi. Soțul SUNASE deja la 112. O femeie susține că a fost victima unei TENTATIVE de JAF în stilul SINEȘTI și Poliția NU a intervenit

Recomandarea video

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică