Prima pagină » Social » O româncă a fost LOVITĂ în ochi de vecinul său, în Italia. Cere o despăgubire uriașă de la italian

O româncă a fost LOVITĂ în ochi de vecinul său, în Italia. Cere o despăgubire uriașă de la italian

O româncă a fost LOVITĂ în ochi de vecinul său, în Italia. Cere o despăgubire uriașă de la italian

Petronela Codreanu, o româncă în vârstă de 43 de ani, rezidentă în Golfo Aranci, localitate de pe Insula Sardinia, a fost lovită în ochi de vecinul său.

Incidentul a avut loc în vara aceasta, pe 2 iunie.

În urma loviturii încasate, femeia abia mai vede cu ochiul drept.

Despăgubiri uriașe cerute de Petronela

Românca nu a lăsat lucrurile așa și l-a acționat în instanță pe vecinul violent. Și-a angajat și un avocat, iar în fața judecătorului a cerut o despăgubire de 900.000 de euro pentru daunele suferite, scrie La Nuova Sardegna.

Totul s-a petrecut în timpul unui scandal între vecinii unui bloc de pe strada Liberta, din Golfo Aranci. În incidentul iscat, Petronela Codreanu a fost lovită în ochi de Pasquale Serra, de 60 de ani, vecinul ei.

Se pare că bărbatul ar fi lovit-o pe româncă în ochi cu un harpon lansat cu o armă subacvatică.

În seara cu pricina, între vecini a izbucnit o ceartă violentă, iar la un moment dat Pasquale Serra a intrat în apartamentul său, a deschis butelia de gaz și a scos furtunul pe casa scării.

Românca locuiește la același etaj cu Pasquale, iar soțul femeii ar fi încercat să intre în apartamentul italianului ca să închidă butelia, dorind a preveni o posibilă explozie.

Cei doi s-au îmbrâncit, iar în altercația produsă Pasquale Serra a scos o armă folosită la vânătoarea subacvatică (pentru pescuitul sportiv sub apă) și a tras. L-a ratat pe vecinul său, iar harponul a lovit-o pe Petronela, care se afla în spatele soțului.

La proces, Pasquale a susținut că el doar s-a apărat de cei doi, care l-au atacat din senin.

Totuși, bărbatul este acuzat de tentativă de omor și urmează să fie supus unui control psihiatric pentru a se stabili dacă era conștient de faptele sale în momentul agresiunii.

Ca parte civilă în proces, românca a solicitat să-i fie plătite despăgubiri de 900.000 de euro, dat fiind că a suferit leziuni grave la ochi.

Femeia aproape a orbit cu ochiul drept, având 85% din vedere pierdută.

Următoarea dată în acest proces a fost stabilită pentru 9 ianuarie 2024.

Recomandarea video

Mediafax
Singurul aparat electrocasnic, prezent în orice casă, pe care trebuie să-l scoatem din priză atunci când plouă. Nu este smartphone-ul
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
De ce este mai bine să evităm plata cu cardul? Explicația experților și a 71 de studii
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Washington Post: Vaticanul a negociat cu SUA pentru a-i oferi lui Nicolas Maduro o cale să fugă în Rusia înainte de capturarea sa
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Impozitul auto rămâne neschimbat în 2026. Guvernul ignoră anomaliile semnalate de șoferi
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
ADN-ul lui Leonardo da Vinci ar putea fi încorporat în arta sa, iar oamenii de știință cred că au reușit să îl extragă