Prima pagină » Social » Un livrator din Satu-Mare a rămas fără mașină, după ce un hoț i-a furat vehiculul și l-a vândut cu 600 de euro

Un livrator din Satu-Mare a rămas fără mașină, după ce un hoț i-a furat vehiculul și l-a vândut cu 600 de euro

Un tânăr de 24 de ani din județul Satu Mare a furat mașina unui livrator care fusese lăsată cu cheile în contact în fața unui local. După ce a sustras vehiculul, l-a vândut pentru suma de 600 de euro. Autoritățile l-au identificat pe făptaș cu ajutorul imaginilor surprinse de camerele de supraveghere.

Un livrator din Satu Mare s-a trezit fără mașină după ce a lăsat-o cu cheile în contact în fața unui pițerii. Un individ a profitat de neatenția șoferului, s-a urcat la volan și s-a făcut nevăzut. A reușit chiar să vândă autoturismul.

Un tânăr de 24 de ani din Satu Mare a fost trimis în judecată, fiind acuzat că anul trecut a furat mașina unui livrator. Autoturismul a fost lăsat de către livratori cu cheile în contact, chiar în fața restaurantului, până a preluat o comandă.

Tânărul de 24 de ani a văzut că geamul de la portiera șoferului era deschis și cheia era în contact, așa că a pornit autoturismul și a plecat cu el. Livratorul a văzut că mașina i-a fost furată și a sesizat poliția. La scurt timp, hoțul i-a spus unui cunoscut că vrea să vândă mașina și ar fi spus că are nevoie de bani pentru operația fiului său.

Astfel că bărbatul a vândut autoturismul cu 600 euro și a dat cumpărătorului certificatul de înmatriculare, certificatul de inspecție tehnic periodică, asigurarea mașinii, însă fără a încheia un contract de vânzare-cumpărare. După un timp, hoțul a fost identificat cu ajutorul imaginilor surprinse de camerele de supraveghere.

Polițiștii l-au anunțat pe cel care a cumpărat autoturismul că este furat și trebuie să-l restituie.

FOTO: captură Digi 24

Citește și:

Range Rover de 183.000 de lire, considerat „imposibil de furat”, prădat de hoți în doar 15 minute, la două zile de la cumpărare. Cum a fost posibil

VIDEO | Au furat din bagaje bunuri de 2 milioane de euro. Ce tactică ingenioasă aveau presuspușii hoți, angajați ai unui aeroport din Tenerife

Acest pensionar a comis „jaful secolului” în Cluj-Napoca. Ce a furat, de fapt

Absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, și-a început cariera în funcția de redactor la MEDIAFAX și Antena 3. A evoluat în poziția de editor și reporter în cadrul ... vezi toate articolele

Citește și