Prima pagină » Sport » Box: Claudia Nechita, învinsă în sferturi la Tokyo

Box: Claudia Nechita, învinsă în sferturi la Tokyo

Box: Claudia Nechita, învinsă în sferturi la Tokyo
Box: Claudia Nechita, învinsă în sferturi la Tokyo

Pugilista română Maria Claudia Nechita a fost învinsă miercuri la puncte de japoneza Sena Irie, scor 3-2, în sferturile de finală ale categoriei 54-57 kilograme la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Românca a făcut o primă rundă foarte bună, dar numai trei din cei cinci arbitri au fost de părere că ea a câștigat, informează Agerpres.

Ulterior, japoneza a dominat cea de-a doua rundă, lovind mai clar mai ales cu dreapta, astfel că toți arbitrii au considerat-o câștigătoare, pentru ca Nechita, care a încercat să recupereze şi s-a aruncat în luptă, să fie văzută învingătoare de trei arbitri în ultima rundă.

Un singur arbitru a văzut că Irie a câştigat toate cele trei reprize, în rest ceilalţi patru i-au acordat măcar o repriză româncei.

Nechita a adus prima victorie boxului feminin românesc la Jocurile Olimpice în optimile de finală, în faţa somalezei Ramla Said Ahmed Ali.

România a avut doar doi boxeri la Jocurile Olimpice, Cosmin Gîrleanu pierzând în primul tur la cat. 52 kg, în faţa bulgarului Daniel Asenov.

România a câștigat prima medalie de aur de la această ediție

Ancuța Bodnar și Simona Radiș au făcut cursa vieții și au devenit campioane olimpice la dublu vâsle.

Delegația tricoloră și-a trecut în cont două medalii în această noapte, pentru că băieții de la patru rame, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari, au cucerit medalia de argint. Românii au încheiat cursa cu timpul de 5:43.13. Aurul a revenit Australiei (5:42.76), iar pe trei s-a clasat Italia (5:43.60).

Ancuța Bodnar și Simona Radiș au readus canotajul românesc pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Au venit cu obiectivul de a câștiga o medalie la Tokyo 2020 și au obținut chiar titlul olimpic.

Cele două campioane au făcut o cursă perfectă, reușind să învingă Noua Zeelandă, cea mai periculoasă adversară. Au realizat și cel mai bun timp din istorie în această probă, iar la final au câștigat cu un avans de peste 3 secunde. Tricolorele au condus cursa cap-coadă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Descoperire despre un condiment foarte folosit: ar putea proteja vasele de sânge
Digi24
Donald Trump este mai periculos ca niciodată. Pe cine se va răzbuna el, după eșecul din Iran
Cancan.ro
Cât cere Leo de la Roșiori ca să cânte la o nuntă în 2026. Ce tarif are, pentru un program scurt, de 45 de minute, sau pentru toată noaptea
Prosport.ro
Imaginile care au făcut furori pe internet! Fosta soție a starului, în bikini
Adevarul
Un director a evacuat 900 de elevi cu câteva minute înainte de dezastrul din Nepal
Mediafax
Nebunie în cluburi: pastile de ecstasy cu fața lui Donald Trump. Autoritățile avertizează că pot ucide
Click
Pățania unei românce care a comandat un Uber pentru un colet: „Mai erau 2-3 minute până la destinație”
Digi24
Capcana shrinkflation în magazinele din România: Mii de produse la raft cu preț neschimbat, dar gramaj redus. „Se cunoaște la buzunar”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cât a plătit Gabriela Cristea pentru injecțiile de slăbit. Prețul unui an de tratament este uriaș: „Pentru un om obișnuit, costurile sunt imense”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A7 ajunge la Bacău. Vezi imaginile noi cu autostrada înainte de deschiderea traficului
Descopera.ro
Zile de cumpănă pentru România. Mărturia unui diplomat francez
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Ce pregătește Kim Jong Un? Schimbarea anunțată la vârful conducerii militare