Prima pagină » Sport » De la Cluj, în campionatul american de BASCHET. „Joacă foarte rapid”

De la Cluj, în campionatul american de BASCHET. „Joacă foarte rapid”

Dragoș Lungu, MVP-ul Campionatului European U20 Divizia B desfășurat la Pitești, are un traseu impresionant în baschet. De la juniorii lui U-BT a ajuns la Global Academy din Australia, unde a jucat doi ani, pentru ca acum să evolueze în campionatul din Statele Unite ale Americii.

Dragoș Lungu este unul dintre performerii naționalei de baschet U20 care a câștigat Campionatul European Grupa B, promovând astfel în primul eșalon european. Sportivul, desemnat MVP al turneului de la Pitești, a început baschetul dintr-o întâmplare.

„Totul a început când aveam 8 ani, tatăl meu ne-a dus pe mine și fratele meu să ne dea la karate, era atunci un antrenament de baschet și ne-a zis că ne lasă acolo. Așa că am început dintr-o întâmplare”, a spus Dragoș Lungu, component al naționalei de baschet U20 a României.

De la Cluj, în campionatul american de baschet via Australia

Sportivul mărturisește că nimic nu se compară cu sentimentul pe care îl are atunci când joacă pentru naționala României.

„Emoții multe, jucând pentru națională tot timpul am avut emoții, să joci pentru țara ta este o onoare. Toată lumea din echipa noastră se aștepta să câștigăm turneul, nu știu dacă și publicul”, a mai declarat Dragoș Lungu.

Puștiul originar din Cluj a făcut pași uriași spre baschetul de peste Ocean. Junior fiind la U-BT el a primit o bursă de studiu la Global Academy din Canberra, pentru care a evoluat 2 ani: „O experiență de neuitat în campionatul din Australia, minunată. Mi-a fost mai greu la început să mă acomodez, eu fiind în România jucătorul principal, să merg la academia aceea cu jucători la fel de buni sau mai buni, mi-a fost greu să cred”.

Românului i-a plăcut atât de mult la Antipozi, încât își vede viața acolo: „Am vizitat cele mai mari orașe din Australia, fiind plecat cu echipa mult prin țară, am putut să merg peste tot. Îmi place extrem de mult, sincer, m-aș muta acolo”.

Pentru că a făcut un progres imens și a impresionat atât la națională, cât și în Australia, Dragos a primit o bursă la University of San Diego Athletics și visează cu ochii deschiși la NBA. „Vorbind de baschet, americanii joacă foarte rapid, având și talie, totul se întâmplă repede. Baschetul din Australia semănă mult cu cel din Europa, se joacă mult tactic. Vreau să mă văd în draft, jucând în NBA”, a afirmat Dragoș Lungu.

Recomandarea video

Mediafax
Care este cea mai sănătoasă modalitate de a consuma fructe?
Digi24
Momentul Mythos și cei cinci zei ai inteligenței artificiale: de ce noul model AI a devenit prea periculos pentru a fi lansat pe piață
Cancan.ro
Andreea Popescu îi dă FATALA lui Dan Alexa! După escapada din Timișoara, bruneta schimbă strategia!
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Escaladare majoră în Golf: Iranul blochează din nou Strâmtoarea Ormuz, acuzând SUA de încălcarea acordului de redeschidere
Mediafax
Atenție, șoferi! Țara aleasă de mii de români pentru vacanță impune reguli stricte pentru trusa de prim ajutor
Click
Pentru cine caută Liviu Vârciu parteneră: „Vrea să fie tătic”
Digi24
Atuul pe care Rusia l-a recâștigat în relația cu China: Cum l-a ajutat războiul din Iran pe Putin să nu devină vasalul lui Xi Jinping
Cancan.ro
Prima zi de CANICULĂ în România. Pe ce dată va fi, potrivit meteorologilor EaseWeather
Ce se întâmplă doctore
Tabel exclusiv pentru bărbați | Pe ce dată ieși la pensie, în funcție de vârsta ta actuală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Se plătește rovinietă pentru remorcă sau rulotă? Cât este taxa de drum în 2026
Descopera.ro
În ce anotimp sunt bărbații cei mai fertili?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
O navă funerară de sub un tumul antic este mai veche decât vikingii