Prima pagină » Sport » Tricolorii atacă MEDALIILE de aur la Campionatul Mondial!

Tricolorii atacă MEDALIILE de aur la Campionatul Mondial!

„Tricolorii” de la tenis de masă se pregătesc de cea mai tare competiție din acest an, Campionatul Mondial din Slovenia. Pentru cea mai bună junioară din România, concursul de la Nova Gorica va fi ultimul din această postură, de la anul sportiva trece la seniorat.

Juniorii de la tenis de masă trag tare înaintea celei mai mari competiții la care vor merge în acest an, Campionatul Mondial din Slovenia, care va avea loc între 26 noiembrie-3 decembrie la Nova Gorica.

Fetele și băieții au gânduri mari! Vor să se întoarcă de acolo plini de medalii! Pentru Elena Zaharia concursul din Slovenia va fi ultimul la juniori.

Tricolorii atacă medaliile mondiale

„Sunt puțin nostalgică când mă gândesc că se termină junioratul. Am ca obiectiv patru medalii, în toate probele în care concurez”, a declarat Elena Zaharia.

Ioana Sîngeorzan, colega Elenei din națională, merge în Slovenia cu un moral foarte bun! A luat aurul la simplu la un turneu puternic din Portugalia: „Nu m-am gândit niciodată că o să câștig un Star Contender de juniori, mai ales că mă opream mai tot timpul în primii 8. Acum am reușit, chiar nu mă așteptam”.

Băieții vor concura în tricoul norocos

Pentru Dragoș Bujor, Campionatul Mondial de la Nova Gorica este cel mai important din carieră! Sportivul participă la această competiție pentru prima dată în postura de component al echipei naționale de juniori.

„Ne cunoaștem toate atuuri-le, toate dezavantajele, ne cunoaștem foarte bine, de la mâncare, la îmbrăcăminte, de la șosete până la tricouri și bentițe”, a spus Dragoș Bujor.

Băieții au și un echipament norocos în care vor concura la mondial. „Avem tricou portocaliu care ne poartă noroc. Cu el am câștigat două campionate europene, cu el vom juca și la mondial”, a mai anunțat Dragoș Bujor.

Darius Movileanu, medaliatul cu bronz la mondialul de anul trecut în proba de simplu, va concura în Slovenia în toate cele patru probe: „Sperăm că vom câștiga mai mult decât o medalie de bronz pe echipe. Sperăm să jucăm finala și acolo credem că se poate întâmpla orice”.

La Mondialul din Slovenia, Elena Zaharia vrea să câștige medalia de aur chiar de Ziua Națională a României. „Pe 1 Decembrie vreau să îmi cânte imnul. Acesta este cel mai mare vis al meu. La imn, îmi tremură genunchii, mă emoționez, îmi dau lacrimile și e cel mai plăcut sentiment”, a mai spus Elena Zaharia.

România merge cu opt sportivi la Campionatul Mondial

Cu patru medalii de bronz cucerite la ediția de anul trecut, sportivii de la tenis de masă merg cu speranțe mari la Campionatul Mondial de Juniori de la Nova Gorica, din Slovenia care va avea loc între 26 noiembrie – 3 decembrie.

Elena Zaharia, Ioana Sîngeorzan, Bianca Mei-Roșu, Alesia Sferlea, Darius Movileanu, Eduard Ionescu, Andrei Istrate și Dragoș Bujor sunt sportivii care vor reprezenta România la cea mai importantă competiție de tenis de masă din acest an.

În Slovenia, sportivii vor fi însoțiți de antrenorii: Viorel Filimon, Vasile Florea, Elena Sebe și Alexandru Dincă.

Bujor și Istrate sunt și colegi de bancă

Dragoș Bujor și Andrei Istrate nu sunt doar colegi la tenis de masă și prieteni foarte buni, cei 2 stau în aceeași bancă și la liceu.

Când am ajuns la liceu nu știam pe nimeni și ne-am așezat în aceeași bancă – Dragoș Bujor

Elevi în clasa a XII -a, băieții s-au apucat și de meditații pentru bacalaureat. Și pe acestea le facem tot împreună. „O luăm din timp fiindcă e mai bine pentru noi și probabil o să ne ajute mult mai mult dacă începem de acum”, a completat Dragoș Bujor.

Tânărul jucător este cel mai non-conformist sportiv din lotul de juniori. Îi place să își schimbe des culoarea părului: „Sunt un băiat căruia nu prea îi pasă de ce spune lumea. Nu îmi place monotonia. Am fost blond, am avut și șuvițe, acum am culoarea mea naturală, sunt înaintea unui campionat mondial și sunt concentrat 100% la el”.

Elena, artista de la masa de joc

Elena Zaharia se pricepe și la cântat: „Îmi place să cânt și să dansez, mi s-a mai spus că am înclinații spre actorie și ca am un spirit de artist. Cine știe, în altă viață mă fac cântăreață”.

Tânăra sportivă care este tot timpul cu zâmbetul pe buze spune că mai are și momente de sensibilitate: „Mai sunt și tristă, dar încerc să ascund și să fiu tot timpul pozitivă”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Universul invizibil dezvăluie noi indicii despre materia întunecată