Prima pagină » Știri » O asistentă din Craiova își acuză șeful că a încercat să o violeze

O asistentă din Craiova își acuză șeful că a încercat să o violeze

O asistentă din Craiova își acuză șeful că a încercat să o violeze
O asistentă din Craiova își acuză șeful că a încercat să o violeze / Sursă Foto: Shutterstock - Ilustrativ

O asistentă din Craiova își acuză șeful că a încercat să o violeze. Aceasta îl acuză pe asistentul-șef al secției de Hematologie a Spitalului Filantropia din Craiova, că ar fi încercat să o abuzeze sexual. Conducerea spitalului, dar și polițiștii, anchetează acum cazul.

O asistentă din Craiova își acuză șeful că a încercat să o violeze

Tentativa de viol pe care o acuză asistenta ar fi avut loc în noaptea de 19 spre 20 martie a.c., la secția de Hematologie a Spitalului Filantropia din Craiova.

Asistentă medicală, în vârstă de 35 de ani, i-a povestit soțului său că ar fi fost victima unei tentative de viol, faptă comisă de un bărbat de 41 de ani, respectiv asistentul șef al secției.

Aceasta a ajuns mai târziu ca de obicei acasă și i-a povestit soțului său că un coleg de serviciu ar fi încercat să o violeze. Șoțul femeii a fost cel care a sunat la numărul unic de urgență și le-a povestit totul polițiștilor.

Cum se apără asistenul șef

În apărarea sa, asistenul șef neagă toate acuzațiile și consideră că totul este doar o răzbunare a femeii, în urma unor discuții aprinse legate de serviciu:

„Nu este nimic adevărat. Este doar o răzbunare tâmpită din partea unei colege care nu înțeleg de ce a făcut chestia asta, restul discutați cu ofițerul de presă și conducerea spitalului. Sunt bulversat de așa ceva, sunt traumatizat. Au fost niște polemici la serviciu, nu înțeleg de ce a făcut așa ceva, cert este că nu m-am atins de ea, cert este că… nu îmi găsesc cuvintele, nu am atins-o cu absolut nimic” a declarat Ionuț Anghel, asitent-șef la Spitalul Filantropia din Craiova.

Conducerea spitalului a demarat imedidat o anchetă internă. “În momentul de față, avem o anchetă în derulare, în spital, care este de natură să clarifice dacă s-a respectat codul de conduită al spitalului. În paralel, am înțeles că este și o anchetă penală” a declarat Liviu Radu, managerul unității medicale.

Până la finalizarea anchetelor, asistentul șef a cerut și a obținut transferul la altă secție a spitalului.

„Având în vedere aspectele sesizate, polițiștii au întocmit un dosar penal, cercetările fiind continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova. La finalizarea cercetărilor, dosarul penal urmează să fie înaintat unitătii de parchet cu propunerile corespunzătoare” a declarat Cosmin Grădinaru, purtător de cuvânt Inspectoratul de Poliție Județean Dolj.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”