Premierul demis Ilie Bolojan a fost prezent sâmbătă, la Otopeni-Ilfov, la inaugurarea sălii de gimnastică ”GymNadia”.
Este un proiect privat, rezultat din colaborarea Fundațiilor Țiriac și Nadia Comăneci. La eveniment, au mai fost prezenţi şi alţi sportivi consacraţi precum Ilie Năstase, Gheorghe Hagi, Mihai Covaliu, Simona Amânar sau Camelia Potec, dar şi personalităţi ale vieţii politice şi diplomatice, printre care fostul şi actualul ambasador al SUA, Darryl Nirenberg şi Adrian Zuckerman, sau ambasadorul Marii Britanii, Giles Matthew Portman.
Ilie Bolojan a transmis gazdelor şi un mesaj, în care a amintit ajutorul pe care l-a primit în perioada pandemiei de la Fundaţia Ţiriac, în calitate de primar al Municipiului Oradea.
„Sunt aici în semn de respect și sunt pentru oamenii responsabili. Pentru că uneori într-un cartier de blocuri vedem o mică grădină întreținută, de o bunică de la bloc, deși nu are responsabilitate, dar ea face scara de blocuri respectivă mai coezivă.
Mulțumesc Nadia Comănești și mulțumesc Ion Țiriac, își învăț pe domnul Ilie Năstase, pe Simona Mânar, pe ceilalți campioni ai nostri, vă suntem recunoscători și vă mulțumesc încă o dată pentru ceea ce faceți!
Aș încheia cu o mulțumire specială din partea mea, din perioada când eram primarul Municipului Oradea, trebuia să aducem combinezoane, măști și așa mai departe, și Fundația Ion Țiriac a acordat un sprijin important pentru transport din China”, a transmis Ilie Bolojan.
Premierul a părăsit incinta imediat ce panglica inaugurală a fost tăiată de către gazdele evenimentului.