Prima pagină » Față în față » VIDEO | Cezar Florea, bibliofil: „Eu cred că adevăratul debut al lui Eminescu a fost în revista Familia”

VIDEO | Cezar Florea, bibliofil: „Eu cred că adevăratul debut al lui Eminescu a fost în revista Familia”

Gândul

Cezar Florea, bibliofil, a fost invitatul emisiunii Față în față cu Ion Cristoiu. Acesta spune că fiecare deschidere a unei cărți care are peste 80 de ani o va deteriora. Urmăriți aici, integral, emisiunea „Față în față cu Ion Cristoiu”

„În cazul în care vrea citesc o poezie de Eminescu, niciodată nu aș citi-o din edițiile Eminescu pe care le dețin. În clipa în care încep o răsfoiesc, se va deteriora. Fiecare desfacere, fiecare citire a unei cărți care are mai mult de 80-100 de ani se va deteriora. Dacă vrei citești conținutul ei, poți să-l citești într-o retipărire.

Eu am cărți pe care le-am deschis doar în clipa în care le-am cumpărat și pe care de 10, 15 sau chiar 20 de ani le țin într-un sertar și nu le deschid. Cea mai importantă tipăritură de Eminescu este numită Lăcrămioarele învățăceilor.

Nu știu existe un exemplar complet din Lăcrămioarele învățăceilor, unde se pare că a debutat Mihai Eminescu. De ce spun se pare? Pentru că debutul lui Eminescu a a avut loc în același an în revista Familia.

Se știe că publicarea Lăcrămioarelor a fost la moartea lui Aron Pumnul. Eu cred că adevăratul debut al lui Eminescu a fost în revista Familia, pentru faptul acolo avem o dată certă”, a spus Cezar Florea.

Emisiunea o puteți urmări pe gandul.ro, pe pagina de Facebook Gândul și pe canalul de YouTube Gândul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Bill Gates vrea locuri de muncă „rezervate pentru oameni”