Prima pagină » Știri » Alexandru Rafila, anunț teribil după cele 6.481 de cazuri de coronavirus raportate astăzi de GCS: “Dublarea vine în maxim o lună!”

Alexandru Rafila, anunț teribil după cele 6.481 de cazuri de coronavirus raportate astăzi de GCS: “Dublarea vine în maxim o lună!”

Alexandru Rafila, anunț teribil după cele 6.481 de cazuri de coronavirus raportate astăzi de GCS: “Dublarea vine în maxim o lună!”

Alexandru Rafila, președintele Societății Române de Microbiologie, susține că în aproximativ o lună situația ar urma să fie mult mai gravă decât în prezent cu privire la numărul de cazuri noi de coronavirus.

Reprezentantul România la OMS este de părere că trebuie acționat rapid la nivelul de sănătate publică, pentru că altfel nu vom putea aduce prea curând lucrurile sub control. Alexandru Rafila este foarte îngrijorat de faptul că virusul se răspândește rapid, iar în aproximativ o lună se așteaptă la un număr dublu de cazuri noi față de cel raportat în prezent dacă nu se va interveni decisiv.

În mod clar, în momentul de faţă, trebuie rapid acţionat la nivelul sistemului de sănătate publică, pentru că este singurul loc unde putem să identificăm mai rapid cazurile, să testăm contacții şi să luăm măsurile de izolare. Cu cât facem lucrul ăsta mai rapid şi nu aşteptăm patru, cinci zile să obţinem rezultatul unei persoane suspecte, cu atât putem să sperăm să aducem lucrurile sub control.

Dacă numărul de cazuri va creşte foarte mult, atunci vom pierde şi această oportunitate pentru că sistemul de sănătate publică şi aşa este de multe ori depăşit de numărul actual de cazuri. Gândiţi-vă că, dacă se dublează numărul de cazuri, capacitatea şi calitatea intervenţiei scade foarte mult.

Dublarea vine în maxim o lună, poate şi mai puţin, pentru că, dacă avem un indice în rata aceea de multiplicare undeva în jur 1,2, înseamnă că o să avem tot mai multe cazuri pentru că, de la o săptămână la alta, se adaugă şi cazurile nou detectate, cele din creştere. Se amplifică şi mai mult această răspândire a bolii”, a declarat Alexandru Rafila, la Antena 3.

Alexandru Rafila, îngrijorat. Încă 6.481 cazuri noi de coronavirus în România, în ultimele 24 de ore

Până pe 29 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 229.040 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. 163.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.481 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 6.764 de  persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat. În intervalul 28.10.2020 (10:00) – 29.10.2020 (10:00) au fost raportate 83 decese (52 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.975. Dintre acestea, 868 sunt internate la ATI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât ar trebui să mâncăm, de fapt, de Crăciun. Un medic trage semnalul de alarmă
Digi24
Rapoarte ale serviciilor secrete americane dezvăluie că Putin vrea să cucerească părți din Europa, inclusiv țări care sunt membre NATO
Cancan.ro
Zodia care termină anul 2025 în genunchi. Mihai Voropchievici: Din păcate, este prea târziu
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
Secretul bine păzit al statuii lui Ioan de Hunedoara: scrisori ascunse în bocancul de bronz
Mediafax
Ce va indica noua etichetă de pe electrocasnice. Cumpărătorii vor fi primii anunțați
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
”Măgărie”. Supărare mare după ce Alessia Pop a câștigat Vocea României
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Universul invizibil dezvăluie noi indicii despre materia întunecată