Prima pagină » Știri » Anunțul ambasadei Marii Britanii pentru români și bulgari

Anunțul ambasadei Marii Britanii pentru români și bulgari

Anunțul ambasadei Marii Britanii pentru români și bulgari
"Gata!"

Londra nu va limita în niciun fel drepturile cetățenilor români și bulgari de a munci în Marea Britanie, anunță ambasada britanică din Sofia, în contextul eliminării restricțiilor pe piața muncii începând din 1 ianuarie 2014, relatează presa bulgară.

Ambasada britanică a transmis acest comunicat în contextul polemicilor declanșate de hotărârea Guvernului de la Londra de închidere a unui program de recrutare a est-europenilor ca sezonieri în agricultură.

În acest context, ambasada reamintește că Marea Britanie va elimina în totalitate, începând din 1 ianuarie 2014, restricțiile pe piața muncii impuse cetățenilor români și bulgari.

Vineri, secretarul de stat britanic pentru Imigrație, Mark Harper, a anunțat că programul pentru sezonieri, în cadrul căruia 21.250 de români și bulgari veneau anual la lucru în Marea Britanie, se va închide în decembrie. Programul, care exista de 60 de ani, permitea ca o treime dintre sezonierii care lucrează în agricultură să fie străini, în special est-europeni. Decizia a fost contestată de Uniunea Națională a Fermierilor, care avertizează că măsura va contribui la creșterea simțitoare a prețurilor legumelor și fructelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții