Prima pagină » Știri » Captură impresionantă de DROGURI în Australia. Substanțe în valoare de 93 de milioane de dolari au fost confiscate

Captură impresionantă de DROGURI în Australia. Substanțe în valoare de 93 de milioane de dolari au fost confiscate

Ruxandra Radulescu
Captură impresionantă de DROGURI în Australia. Substanțe în valoare de 93 de milioane de dolari au fost confiscate

Autoritățile din Australia au făcut peste 1600 de arestări și au confiscat droguri în valoare de 93 de milioane de dolari, în cadrul Operațiunii Vitreus, desfășurată cu ocazia săptămânii naționale de luptă împotriva drogurilor.

Poliția din Australia a arestat 1600 de persoane, a formulat peste 2900 de acuzații și a confiscat peste 93 de milioane de dolari droguri săptămâna trecută, ca parte a unei operațiuni speciale care vizează drogurile ilicite și activitățile crimei organizate.

Operaţiunea Vitreus a avut loc între 19 şi 23 august. Scopul acesteia a fost de a reduce prezenţa drogurilor ilicite în întreaga Australie, se menţionează într-o declaraţie comună a autorităţilor regionale şi federale.

În total 1.611 persoane au fost arestate în întreaga ţară pentru acuzaţii legate de droguri. Autorităţile au confiscat aproape 1.400 kg de droguri şi peste 2.500 de ferme de canabis, care au o valoare comună estimată de 93 de milioane de dolari australieni.

Printre drogurile confiscate sunt heroină, metilamfetamină, cocaină, MDMA şi ketamină.

„Droguri ilegale în valoare de 93 de milioane de dolari australieni au fost confiscate numai săptămâna trecută şi, deşi este un rezultat incredibil, evidenţiază adecvat cererea aparent insaţiabilă care există în Australia pentru substanţe ilicite”, a declarat Dave Cowan, din cadrul poliţiei statului Victoria.

„Suntem într-un punct de cotitură în această luptă împotriva drogurilor şi, în cele din urmă, trebuie să contestăm atitudinile legate de consumul de droguri în comunitatea noastră”, a adăugat el.

Katie Willis din cadrul Comisiei australiene de informaţii privind activităţile criminale (ACIC) a avertizat că ameninţările reprezentate de drogurile ilegale devin tot mai diverse, agenţia identificând o creştere în utilizarea nitazenelor, un tip de opioid sintetic.

„Nitazenele reprezintă o ameninţare mai mare pentru comunitatea australiană decât fentanilul. Am văzut o creştere a numărului de supradoze, dintre care unele au fost fatale, falsificarea altor droguri şi legături cu crima organizată”, a declarat Willis.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Țara care caută 16 oameni pentru un sejur de vis, totul gratuit
Digi24
O femeie din Cluj a murit apărându-și fiica de fostul iubit, pe numele căruia era ordin de protecție
Cancan.ro
Lista pensionarilor scutiți de CASS. Cine nu plătește contribuția, deși are pensie peste 3.000 de lei
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Fabrica uitată de lângă „autostrada cu tuneluri”. Cum a ajuns în ruină uzina de oțet și solvenți de la Margina
Mediafax
Țara celor o mie de insule, unde se află cheile paradisului
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Ce-i enervează pe ruși, chiar mai mult decât atacurile ucrainene
Cancan.ro
Data exactă când ajunge România sub domul de căldură care a făcut ravagii în vestul Europei
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa lui Cristian Mungiu. Regizorul premiat la Cannes locuiește într-o vilă spectaculoasă din București
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Comportamentele toxice din familie pe care mulți oameni nu le recunosc