Prima pagină » Știri » Elemente ale Brigăzii a 10-a Aviație din SUA vor fi dislocate pe teritoriul României

Elemente ale Brigăzii a 10-a Aviație din SUA vor fi dislocate pe teritoriul României

Elemente ale Brigăzii a 10-a Aviație din SUA vor fi dislocate pe teritoriul României
Brigada a 10-a Aviație va fi dislocată în Germania și va desfășura exerciții în regiunea Mării Negre, iar elemente ale Brigăzii a 10-a vor fi dislocate și pe teritoriul României, potrivit Ministerului Apărării Naționale.

„Partenerul american, prin Biroul de cooperare al SUA la București (ODC), ne-a confirmat faptul că Brigada a 10-a Aviație va fi dislocată în Germania și va desfășura exerciții în regiunea Mării Negre și în sprijinul operațiunii „Atlantic Resolve”. De asemenea, elemente ale Brigăzii a 10-a vor fi dislocate și pe teritoriul României”, se arată într-un răspuns al Ministerului Apărării Naționale (MAPN) remis luni MEDIAFAX.

Ministerul precizează că detalii privitoare la numărul, tipul de aparate de zbor și perioada pe timpul căreia vor fi operate în România nu pot fi puse la dispoziție, având în vedere că ele fac parte din categoria informațiilor clasificate.

Ministrul Apărării Naționale, Mihnea Motoc, a declarat, la începutul lunii octombrie, că are confirmarea că Germania va contribui cu ofițeri de stat major la brigada multinațională care se va forma în România.

„E vorba de schimbul de companii pe care îl facem cu Polonia, o companie a noastră merge înspre grupul de luptă din Polonia. La rândul său, o companie din Polonia va intra în organica brigăzii multinaționale. Bulgaria a reconfirmat că va contribui cu până la 400 de militari, recent am avut confirmarea din partea Berlinului că Germania va contribui cu ofițeri de stat major la brigada multinațională. Adăugați aici, rămânând de definit exact modalitatea în care se va relaționa cu brigada sau cu operațiunile brigăzii multinaționale, unitatea ce va veni din partea SUA din cadrul brigăzii suplimentare pe care o dislocă începând cu anul viitor în Europa, rămâne de precizat modalitatea. Vă asigur că mai sunt și alte discuții cu aliați importanți pe care le-am angajat la modul foarte serios și a căror rezultate le vom anunța de îndată ce vor fi precizate și bine confirmate”, a declarat atunci ministrul Apărării Naționale, Mihnea Motoc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zeci de documente FBI lipsesc din dosarul Epstein, inclusiv interviuri legate de o acuzatoare a lui Donald Trump
Digi24
VIDEO Câte zile rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație. Explicațiile ministrului Cseke Attila
Cancan.ro
Pe ce dată vine primăvara, în funcție de orașul din România în care locuiești, potrivit meteorologilor Accuweather și ANM
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cum este afectată România de retragerea rușilor din Marea Neagră. Lukoil a anunțat că iese din proiectul Trident
Mediafax
Expert: Unele dintre cele mai puternice arme ale lui Putin se ascund la vedere în Canalul Mânecii, ar putea începe o confruntare
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Dragonul Divin, misteriosul avion spaţial autonom al Chinei, lansat în cea de-a 4-a misiune. Temeri că acesta e o armă antisatelit
Cancan.ro
Eliza Natanticu a suferit un AVC la 36 de ani. Drama care a trimis-o direct în spital
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum fosta iubită a lui Ioan Neculaie, fostul patron de la FC Brașov! A dispărut din lumina reflectoarelor, dar nu a renunțat la pozele incendiare: „Am luat așa o pauză”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
VIDEO - Titi Aur explică de ce o mașină ieftină poate însemna risc mai mare
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
NASA amână lansarea Artemis 2 și eliberează astronauții din carantină. Ce se întâmplă la agenția spațială?