Prima pagină » Știri » Locuitorii din Calafat, fără apă potabilă din cauza nivelului scăzut al Dunării

Locuitorii din Calafat, fără apă potabilă din cauza nivelului scăzut al Dunării

Locuitorii din Calafat, fără apă potabilă din cauza nivelului scăzut al Dunării
Locuitorii din Calafat nu au apă potabilă, începând de duminică seară, din cauza nivelului scăzut al Dunării, oamenii folosind fântânile publice din oraș, iar autoritățile speră ca furnizarea apei să fie reluată cât mai repede, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Locuitorii din Calafat nu au apă potabilă, începând de duminică seară, din cauza nivelului scăzut al Dunării, oamenii folosind fântânile publice din oraș, iar autoritățile speră ca furnizarea apei să fie reluată cât mai repede, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Locuitorii din Calafat nu au apă potabilă, începând de duminică seară, din cauza nivelului scăzut al Dunării, oamenii folosind fântânile publice din oraș, iar autoritățile speră ca furnizarea apei să fie reluată cât mai repede, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Locuitorii din Calafat nu rămas fără apă potabilă la robinete duminică, după ora 22.00, după ce pompele Companiei de Apă Oltenia nu au mai putut fi ramorsate, din cauza nivelului scăzut al Dunării.

„Angajații Companiei de Apă au încercat, iar pentru 20 de minute au reușit să le repornească, dar după aceea nu au mai putut face nimic. Oricum de ieri (n.r. – dumnică) de pe la ora 13.30, se merge pe o rezervă de apă a Companiei. Oamenii sunt la fața locului și încearcă să găsească soluții. Ce am putut noi să facem, ca primărie, pentru că această situație nu se întâmplă prima dată, este al treilea an în care ne tot confruntăm cu această problemă. Avem 27 de fântâni, care sunt la limita potabilității, dar se poate consuma apă din ele. Nu este la cel mai calitativ nivel, dar nici de nebăut. Oricum, avem pompe electrice pentru toate aceste fântâni, nu avem cozi, alimentarea se face normal. Apa pe care o preiau oamenii este mai mult pentru uz menajer. Noi sperăm să nu dureze prea mult situația cu pompele și să fie reluată furnizarea cât mai repede”, a declarata Mircea Guță, primarul orașului Calafat.

Angajații Companiei de Apă Oltenia lucrează încă de duminică seară la ramorsarea pompelor, însă până la ora transmiterii acestei știri nu au reușit să le repornească.

„S-a lucrat cu personalul din Calafat toată noaptea. Am trimis și o echipă de la Craiova la fața locului. Din cauza nivelului scăzut al Dunării, pompele ating nisipul și nu se ramorsează. Încercăm să remediem cât mai repede problema, să săpăm în zonă. Noi am avertizat din urmă cu aproximativ o săptămână autoritățile că în această perioadă de secetă, populația trebuie să folosească rațional cantitățile de apă, cum ar fi udatul grădinilor”, a declarat Constanin Mitriță, directorul Companiei de Apă Oltenia.

Debitul fluviului Dunărea la intrarea în țară, secțiunea Baziaș, înregistra, în 9 august, o scădere ușoară până la valoarea de 2.550 metri cubi pe secundă (mc/s), conform prognozei INHGA-CNPB, situându-se sub media multianuală a lunii august (4.300 mc/s).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar