Prima pagină » Știri » Lovitură pentru hotelieri: românii preferă să petreacă acasă de 1 mai, care coincide cu Paștele

Lovitură pentru hotelieri: românii preferă să petreacă acasă de 1 mai, care coincide cu Paștele

Lovitură pentru hotelieri: românii preferă să petreacă acasă de 1 mai, care coincide cu Paștele
1 Mai se apropie cu pași repezi, însă de această dată Ziua Muncii nu va fi sărbătorită în maniera deja obișnuită. Sărbătoarea coincide în acest an cu Paștele, așa că mulți români preferă să dea minivacanța la mare sau la munte pe câteva zile petrecute în familie. Agențiile de turism încearcă totuși să atragă clienții cu pachete adaptate Sărbătorilor Pascale.

În anii trecuți, Vama Veche era una dintre detinațiile preferate de români pentru ziua de 1 Mai, iar mii de tineri petreceau până dimineața pe plaja de la malul mării. Anul acesta lururile ar putea sta altfel, dat fiind faptul că în aceeași zi românii sărbătoresc Paștele. Și cererea pentru minivacanțele la munte este în scădere. Totuși, agențiile de turism se adaptează și vor să îmbine cele două sărbători.

„Prânzul și noaptea de Înviere vor fi cu produse speciale de Paște, respectiv pască, ouă roșii, cozonac. Asta în Maramureș sau în zona Bucovinei, unde tradițiile se păstrează. Pachetele se adresează mai ales pentru familii”, a declarat Iulia Holhoș, manager al unei agenții de turism.

Românii preferă să stea împreună cu familia și să meargă cel mult până la cea mai apropiată pădure pentru un grătar.

Turismul intern ar putea fi salvat de către cei peste un milion de oameni care au sărbătorit deja Paștele și ar putea alege să marcheze în mod clasic Ziua Muncii, scrie citynews.ro.

„O variantă, care este aleasă mai ales de cei tineri, este litoralul românesc. Pentru două nopți sau trei nopți, dar fără masă, tarifele încep undeva de la 140 de lei. Asta pentru două nopți de cazare la hotel de două stele în Mamaia, cea mai animată stațiune”, a precizat Iulia Holhoș.

În ceea ce privește destinațiile din străinătate, prețul unei vacanțe în Corfu poate începe de la 149 de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație