Prima pagină » Știri » Mai mulți români, condamnați la închisoare în Franța. De ce sunt acuzați aceștia

Mai mulți români, condamnați la închisoare în Franța. De ce sunt acuzați aceștia

Mai mulți români, condamnați la închisoare în Franța. De ce sunt acuzați aceștia
Detalii în articol

Românii au primit pedepse cu închisoare care variază de la doi la cinci ani, iar cea mai mare pedeapsă a primit-o patronul firmei, Silviu Pietrosanu.

„Vom face apel”, a afirmat Sabrina Baudet, avocatul lui Silviu Pietrosanu.

Șoferii români erau angajați ai companiei Evitrans. Ei furau roțile de camion în timpul perioadei de odihnă și le aduceau în România, unde le vindeau pentru sume cuprinse între 200 și 350 de euro, potrivit anchetatorilor. Șoferii români au comis aceste fapte în perioada 2013-2016.

Prejudiciul estimat de anchetatorii francezi se ridică la 670.000 de euro.

„Este o activitate extrem de profitabilă”, a declarat procurorul de caz, adăugând că patronul companiei a încurajat furturile „prin tăcerea lui, lipsa sancțiunilor disciplinare și asigurarea mijloacelor necesare” pentru comiterea furturilor.

„Stiam ce fac cei mai mulți șoferi, i-am lăsat să o facă”, a declarat Pietrosanu, care a mai fost condamnat în Belgia pentru fapte similare.

Toți șoferii condamnați provin din localitatea Pucioasa.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
A fost cutremur în România la ora 4:56! Ce magnitudine a anunțat INFP
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Cât de sângeros a fost în realitate Ivan cel Groaznic, diplomatul de geniu divinizat de Stalin