Prima pagină » Știri » Ministrul Educației propune menținerea clasei a IX-a în liceu

Ministrul Educației propune menținerea clasei a IX-a în liceu

Ministrul Educației propune menținerea clasei a IX-a în liceu
Ministrul Educației, Remus Pricopie, propune modificarea Legii educației în sensul menținerii clasei a IX-a la liceu, demersul fiind agreat atât de sindicatelele din învățământul preuniversitar și universitar, cât și de părinți.

Ministrul Educației, Remus Pricopie, propune modificarea Legii educației în sensul menținerii clasei a IX-a la liceu, demersul fiind agreat atât de sindicatelele din învățământul preuniversitar și universitar, cât și de părinți.

Pricopie a declarat miercuri, pentru MEDIAFAX, că propunerea a fost avansată Comisiei de învățământ din Camera Deputaților, urmând să fie parcurși pașii necesari pentru legiferarea modificării.

Potrivit ministrului, trecerea clasei a IX-a în ciclul gimnazial, prevăzută de Legea educației adoptată în mandatul lui Daniel Funeriu, ar bulversa sistemul de învățământ la fel cum au făcut-o deja alte prevederi ale aceluiași act normativ. În plus, consideră Remus Pricopie, sistemul de învățământ românesc este configurat, inclusiv din punct de vedere al infrastructurii, pentru un ciclu liceal de patru ani, și nu pentru unul de trei ani, care să includă doar clasele a X-a, a XI-a și a XII-a.

Potrivit Legii educației naționale din 1 ianuarie 2011, măsura introducerii clasei a IX-a în învățământul gimnazial ar urma să intre în vigoare începând cu generația de elevi care a început clasa a V-a în anul școlar 2011-2012, adică din 2015-2016.

Toate federațiile din învățământul preuniversitar, dar și cele din mediul universitar, susțin măsura menținerii clasei a IX-a la liceu.

Astfel, Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI) susține propunerea ministrului Remus Pricopie de a menține clasa a IX-a la liceu, așa cum este în prezent. De altfel, FSLI s-a opus trecerii acestei clase la gimnaziu chiar înainte de adoptarea Legii educației naționale.

„Trecerea clasei a IX-a la gimnaziu ar fi bulversat sistemul de învățământ. Nu avem infrastructura necesară. Au fost foarte multe probleme atunci când s-a introdus clasa pregătitoare. Ce s-ar fi întâmplat cu încă o clasă introdusă în învățământul obligatoriu?”, spune președintele FSLI, Simion Hăncescu.

Un alt motiv pentru care mutarea clasei a IX-a la gimnaziu nu este o soluție bună îl reprezintă, în opinia FSLI, faptul că elevii care ar urma să termine clasa a IX-a ar fi aruncați pe piața muncii fără niciun certificat de competențe.

La rândul său, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, Marius Nistor, spune că și membrii organizației pe care o reprezintă s-a opus constant trecerii clasei a IX-a la gimnaziu.

„Eu spun de doi ani că sunt cel mai aprig susținător al menținerii clasei a IX-a la liceu. Mutarea acesteia în gimnaziu ar crea haos și ar bulversa sistemul. Legea educației naționale nu a ținut cont de propunerea cadrelor didactice și ceea ce a rezultat a fost un abuz”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Marius Nistor.

În opinia lui Nistor, propunerea ministrului Remus Pricopie este foarte bună și ține cont de intreresele elevilor și ale profesorilor.

Și liderul Federației „Alma Mater”, Anton Hadăr, consideră drept corectă ideea păstrării clasei a IX-a în liceu. „Vorbim de resursă umană și de instrastructură. În mediul rural, sunt multe probleme legate de infrastructură. Mutarea clasei pregătitoare a creat probleme, iar trecerea clasei a IX-a la gimnaziu ar bulversa definitiv sistemul”, este de părere Hadăr.

Președintele Federației Asociațiilor de Părinți din Învățământul Preuniversitar, Mihaela Gună, este și ea mulțumită de menținerea clasei a IX-a în liceu, considerând că, în actuala structură a școlii românești, o astfel de mutare ar bulversa sistemul, iar la clasa a IX-a ar ajunge să predea cadre didactice necalificate.

„Un învățământ liceal de numai trei ani ar fi prea puțin pentru pregătirea tinerilor. Apoi, de unde ar fi aduse cadre didactice pentru clasa a IX-a la gimnaziu? În mediul rural, sitația este și mai gravă. Suntem mulțumiți de decizia ministrului Pricopie”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Gună.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Diana Buzoianu acuză PSD: „de mare forfotă” pentru permanentizarea unor posturi la Mediu
Digi24
VIDEO Primele imagini cu locul din Galați în care au căzut fragmente de dronă. MApN: „Este un incident grav”
Cancan.ro
Lună mai cum nu prea a mai fost în România. Prognoza meteorologilor ANM
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Cât de reală este amenințarea dronelor rusești? Generalul Bălăceanu temperează îngrijorările: "N-avem cum să luptăm cu resturile”
Mediafax
Digi i-a lăsat din nou pe spanioli fără acces la rețea: problema ar fi legată de acordul cu Telefónica
Click
Prima femeie condamnată la închisoare pe viață în Elveția era româncă. A vrut să-și ucidă socrul, fost ministru al Justiției
Digi24
Minivacanță de Rusalii 2026: Câte zile libere au angajații și elevii. Weekend prelungit la început de vară
Cancan.ro
Ce salariu are un director de școală și de ce nu mai vrea nimeni funcția. Explicațiile din sistem
Ce se întâmplă doctore
Dieta Irinei Fodor. Felul de mâncare pe care prezentatoarea Asia Express și Chefi la Cuțite îl consumă în fiecare zi
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Obiceiul banal care îți poate strica mașina. Mulți îl fac atunci când stau la semafor
Descopera.ro
Cum îți poți da seama atunci când câinele tău suferă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Care este cel mai greu con de pin găsit până acum? Dar cel mai lung?