Prima pagină » Știri » Peste 3.000 de angajați ar putea fi CONCEDIAȚI. România riscă să piardă 700 de milioane de euro: „O să rămânem pe drumuri”

Peste 3.000 de angajați ar putea fi CONCEDIAȚI. România riscă să piardă 700 de milioane de euro: „O să rămânem pe drumuri”

Amyra Garey
Peste 3.000 de angajați ar putea fi CONCEDIAȚI. România riscă să piardă 700 de milioane de euro:

Două grupuri energetice pe bază de cărbune din Complexul Energetic Oltenia vor fi închise. În caz contrar, România riscă să rămână fără 700 de milioane de euro.

Banii vin de la Comisia Europeană prin P.N.R.R, dar sunt blocați pentru că statul român şi-a asumat că va netezi calea spre o energie mai curată.

Închiderea celor două grupuri ar putea fi sinonimă cu 3.000 de locuri de muncă pierdute, cu toate că oficialii de la Bucureşti dau asigurări că salariaţii nu vor avea de suferit odată ce va fi luată această decizie.

În şedinţa de Guvern, s-a discutat despre trecerea în conservare a celor două grupuri de la Turceni și Rovinari.

Săptămâna viitoare, Executivul va veni cu un act în acest sens.

Surse guvernamentale spun că decizia ar urma să se aplice în cel mult trei luni.

„România trebuie să îţi îndeplinească aceste obligaţii privind intrarea acestor grupuri în conservare, fără însă ca acest lucru, cel puţin potrivit situaţiei existente în acest moment să aducă atingere în vreun fel situaţiei contractuale a celor care muncesc în acest moment”, a spus Dan Cărbunaru, purtător de cuvânt Guvern.

Complexul Energetic Oltenia numără 11 grupuri pe cărbune la Turceni, Rovinari și Ișalnița.

Compania urmează un plan de restructurare și își va închide din capacități ca să poată înlocui energia poluatoare cu una mai curată.

„Să primească miliarde de euro de la UE pe durerea noastră”

Închiderea celor două grupuri fără să fie pus altceva în loc ar putea pune în pericol aproximativ 3.000 de locuri de muncă.

„Un grup energetic pe cărbune în acest context al războiului din Ucraina și al unei crize energetice aduce stabilitate în sistemul energetic național”, a spus Manu Tomescu, angajat Termocentrala Rovinari.

„Pentru ca România să primească miliarde de euro de la UE pe durerea și strigătul nostru și noi o să rămânem pe drumuri la vârste de peste 50 de ani”, a declarat un angajat CE Oltenia.

Aproximativ 3,2 miliarde de euro, reprezentând a doua plată din fondurile PNRR, ar trebui să ajungă la București.

În prezent, Complexul Energetic Oltenia numără 11 mii de salariați și este cel mai mare producător de energie pe bază de cărbune din România, potrivit Observator.ro.

Țara noastră și-a asumat că 2032 va însemna sfârșitul mineritului, iar cărbunele va fi înlocuit cu energie mai puțin poluantă: de la soare și centrale pe gaze.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Procedura «Vatican» pentru desemnarea premierului. Ideea lui Kemelen Hunor
Digi24
Nou val de recrutare forțată în armata rusă: datornicii și foștii deținuți, printre ținte. Mișcarea Ateș: Nu semna nimic sub amenințări
Cancan.ro
Fulgy a fost externat de la Obregia! Primele DECLARAȚII făcute de fiul Clejanilor
Prosport.ro
FOTO. Iuliana Pepene, imagini spectaculoase la Mykonos! Prezentatoarea a atras privirile
Adevarul
„Cernobâlul zburător“. Rusia ar fi dezvoltat prima rachetă din lume bazată pe un reactor nuclear deschis
Mediafax
Schimbare neașteptată după introducerea săptămânii de lucru de 4 zile. Ce au ajuns să ceară angajații
Click
Raluca Zenga, apariție spectaculoasă în costum de baie la 44 de ani. Cum reușește să aibă un abdomen perfect tonifiat: „Există și o doză substanțială de vanitate”
Digi24
Becali dezvăluie ce i-ar fi mărturisit Grindeanu în timpul votului pentru Guvernul Veștea: „Nu-mi vine să cred”
Cancan.ro
Toto Dumitrescu, INTERNAT la Obregia! Poliția a intervenit de urgență
Ce se întâmplă doctore
Canicula și simptomele care te trimit direct la medic. Semnele că organismul nu mai face față căldurii excesive
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Cum poți să faci ca Android Auto să ruleze mai rapid? Cinci sfaturi pentru șoferi
Descopera.ro
Ce-ar putea fi „zumzetul” misterios auzit de oameni din întreaga lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit un ceas biologic complet diferit de tot ce am văzut până acum