Prima pagină » Știri » Ponta spune că va fi prima persoană ce va conduce viitorul model electric produs de Renault-Dacia

Ponta spune că va fi prima persoană ce va conduce viitorul model electric produs de Renault-Dacia

Ponta spune că va fi prima persoană ce va conduce viitorul model electric produs de Renault-Dacia
Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Mioveni, că va fi prima persoană care va conduce viitorul model electric ce va fi produs de Renault-Dacia, spunând că automobilul va fi un model complet electric, "nu un hibrid", contribuția investitorilor mari și serioși în România trebuind apreciată.

Premierul Victor Ponta a declarat, joi, la Mioveni, că va fi prima persoană care va conduce viitorul model electric ce va fi produs de Renault-Dacia, spunând că automobilul va fi un model complet electric, „nu un hibrid”, contribuția investitorilor mari și serioși în România trebuind apreciată.

El a fost încântat de faptul că a aflat în premieră despre proiectul autourismului electric de la directorul general al Automobile Dacia, Jerome Olive, și a apreciat contribuția investitorilor mari și serioși în România, precum Renault, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Îi mulțumesc domnului director, care din primul minut de întâlnire, mi-a prezentat proiectul privind mașinile electrice. M-am înscris deja să fiu primul care va folosi mașina electrică produsă de Renault Dacia, imediat ce proiectul va fi finalizat. Este electrică de-a dreptul, nici măcar hibrid. Apreciez foarte mult preocuparea pe care grupul Renault o are pentru protecția mediului (…). Un proiect industrial care înseamnă atât de mult pentru export și pentru PIB, dar și pentru 10.000 de locuri de muncă, aici, la Mioveni. Am vrut să văd stadiul proiectelor care se desfășoară aici, modul în care politicile guvernamentale pot sprijini investitorii mari și serioși, așa cum este Renault în România”, a declarat premierul Victor Ponta.

Întrebat dacă poate anticipa când va deveni proprietarul unei mașini electrice marca Dacia, premierul a evitat să se pronunțe, precizând că totul depinde de producător și remarcând preocuparea Grupului Renault pentru realizarea unor vehicule mai puțin poluante.

„Vreau să apreciez foarte mult preocuparea pe care Grupul Renault o are pentru protecția mediului, pentru a construi de fiecare dată mașini cu o tehnologie din ce în ce mai prietenoasă cu mediul ambiant. Această componentă a strategiei Renault, pentru mine, pentru toți cei care suntem interesați de mediu, este de lăudat și de apreciat”, a mai precizat premierul Victor Ponta.

Premierul Victor Ponta a participat, joi, la Conferința Internațională „Nuclear 2012” găzduită de ICN Mioveni, unde a prezentat o lucrare cu tema „Strategia pro­ducerii energiei nucleare, în context național și internațional”.

Ulterior, premierul a ajuns la Uzina Dacia de la Mioveni, unde a vizitat linia de montaj, luând act de problemele și doleanțele ridicate de directorul general al uzinelor, Jerome Olive.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Ce este efectul Mandela: De ce mii de oameni își amintesc același lucru, deși nu s-a întâmplat niciodată