Prima pagină » Știri » Primarul din Baia Mare, urmărit penal de DNA Cluj pentru trafic de influență și alte fapte

Primarul din Baia Mare, urmărit penal de DNA Cluj pentru trafic de influență și alte fapte

Primarul din Baia Mare, urmărit penal de DNA Cluj pentru trafic de influență și alte fapte
Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, este urmărit penal de procurorii DNA Cluj pentru mai multe fapte de corupție, între care trafic de influență, afirmă surse judiciare, care spun că alături de edil sunt urmăriți penal cel puțin cinci oameni de afaceri.

Primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheș, este urmărit penal de procurorii DNA Cluj pentru mai multe fapte de corupție, între care trafic de influență, afirmă surse judiciare, care spun că alături de edil sunt urmăriți penal cel puțin cinci oameni de afaceri.

Conform unor surse din rândul anchetatorilor, procurorii DNA Cluj desfășoară, marți după-amiază, percheziții la sediul Primăriei Baia Mare, la locuința primarului Cătălin Cherecheș și la mai multe sedii de firme, între care și trustul de presă e-Maramureș, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Aceleași surse spun că primarul Cherecheș a fost audiat la sediul DNA din Baia Mare și este urmărit penal pentru trafic de influență și alte fapte de corupție.

Potrivit surselor citate, alături de el sunt urmăriți penal cel puțin cinci oameni de afaceri.

Surse judiciare spuneau, anterior, că mai multe percheziții au loc, marți, la sediul Primăriei Baia Mare și la trustul de presă e-Maramureș, de unde au fost ridicate până în prezent mai multe documente și unități de calculator.

Ancheta procurorilor vizează modul în care trustul de presă a fost preluat în ianurie 2013 de societatea Transilvania Media Trust condusă de către interpuși ai primarului Cătălin Cherecheș, afirmau sursele citate.

Potrivit presei locale, perchezițiile procurorilor ar avea legătură cu mai multe declarații date de omul de afaceri Ioan Baltă, zis Oniza, administrator al XS Sud Compani din Baia Mare. La jumătatea lunii martie, acesta a fost arestat în urma unor percheziții făcute de procurorii bucureșteni, într-un dosar în care se fac cercetări pentru înșelăciune și evaziune fiscală.

Cătălin Cherecheș este primar la Baia Mare din mai 2011, când au avut loc alegeri parțiale. La alegerile locale din iunie 2012, Cătălin Cherecheș a fost reales în funcție cu 86,3 la sută din voturi.

Între 2005 și 2008, Cherecheș a fost vicepreședinte și purtător de cuvânt al organizației județene Maramureș a PSD, iar ulterior s-a înscris în PNL, fiind exclus din partid în luna ianuarie a acestui an.

În perioada 2008 și 2011 Cherecheș a fost deputat.

Potrivit declarației de avere din iulie 2012, Cătălin Cherecheș are patru terenuri intravilane în Baia Mare dobândite între 2002 și 2006, în suprafață totală de peste 4.000 de metri pătrați, două fiind cumpărate, iar alte două moștenite împreună cu mama lui, Viorica Cherecheș.

Potrivit documentului citat, el deține 37,5 la sută dintr-o casă de locuit cu o suprafață totală de 373,5 metri pătrați și același procent dintr-o casă de vacanță în suprafață de 281 metri pătrați, ambele moștenite în 2002 împreună cu Viorica Cherecheș.

Primarul din Baia Mare mai are un spațiu comercial în suprafață de 990 metri pătrați pe care l-a cumpărat în 2006.

El nu a trecut în declarația de avere autovehicule și nici conturi și depozite bancare. Primarul a acordat însă două împrumuturi în nume personal, unul pentru SC VDC Holding SRL în valoare de 1.120.016, 92 lei și celălalt către VDC Medical SRL de 571.721 lei.

În anul fiscal anterior declarației de avere din iulie 2012, Cherecheș a avut venituri de 18.929 ca deputat și 22.881 din funcția de primar la Baia Mare.

Potrivit declarației de interese, Cătălin Cherecheș este președinte membru asociat la Fundația „Dorel Cherecheș”, asociat la VDC Holding SRL, unic asociat la VDC Medical SRL, acționar la SC SEVARO SA, asociat la SC M&C Consulting SRL și membru al Asociației Rivulus Fashion.

În iulie 2009, procurorii DNA Cluj anchetau o afacere imobiliară propusă Consiliului Local Baia Mare de Cătălin Cherecheș, care în acea perioadă era deputat. În acest caz au fost audiați viceprimarul de la acea vreme Mircea Dolha (PSD).

Proiectul de hotărâre al Consiliului Local Baia Mare ajuns în atenția DNA a fost votat în anul 2007 în urma mai multor scandaluri, pentru că locatarii din zona în care urma să se ridice complexul rezidențial au depus mai multe reclamații la Primărie în care au cerut oprirea lui.

Proiectul a fost inițiat de firma VDC Holding din Baia Mare, la care acționar era Cătălin Cherecheș, precum și mama acestuia, Viorica Cherecheș.

La câteva luni de la aprobarea PUZ-ului în Consiliul Local Baia Mare, proiectul a fost preluat de firma Maexpa SRL din Baia Mare, după ce imobilul de pe strada Avram Iancu pe locul căruia urma să se dezvolte complexul rezidențial a fost cumpărat de la Viorica Cherecheș contra sumei de aproape șapte milioane de lei.

Tranzacția se afla înscrisă în declarația de avere din 2009 a Vioricăi Cherecheș, director al Spitalului de Boli Infecțioase din Baia Mare, figurând la capitolul III „Bunuri mobile a căror valoare depășește 1.000 euro fiecare și bunuri imobile înstrăinate în ultimele 12 luni”. Vânzarea s-a încheiat la 20 decembrie 2007, potrivit declarației de avere.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
(DOCUMENTE) Autoritățile române au clasificat la regim „secret” cererea administrației SUA pentru București. Cum votează Parlamentul, ce alte solicitări a mai primit de la Nicușor Dan
Digi24
O grenadă a fost găsită în corpul unui soldat decedat returnat de Rusia în Cernăuți
Cancan.ro
Vortex polar. Ninge 5 zile la rând în România, începând de săptămâna viitoare. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
„Gata cu scuzele!” Criza locuințelor, între modelul Clujului și „Planul Simion”, în Parlamentul European
Mediafax
Nicușor Dan, după ședința CSAT: Statul pregătește scenarii de reacție la creșterea prețului petrolului
Click
Vacanță ca în filme pentru Corina Caragea. Țara care a lăsat‑o fără cuvinte: „Este de neimaginat”
Digi24
Primul război AI. Iranul, folosit de SUA și Israel ca teren de testare pentru tehnologia autonomă: „Un eșec catastrofal”
Cancan.ro
Ea este femeia din Timișoara ucisă de propriul fiu, de 8 martie. Vecinii fac dezvăluiri ULUITOARE
Ce se întâmplă doctore
Îl mai recunoști? A prezentat cea mai îndrăgită emisiune a anilor 2000. Foarte puțini sunt cei care și-au dat seama cine e
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Secretul pieselor auto originale. Ce trebuie să știe șoferii și posesorii de mașini
Descopera.ro
Scutul natural al Pământului este sub asalt! Cine este de vină?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Misiunea DART dezvăluie că asteroizii aruncă „bulgări de zăpadă cosmici” unii în alții