Prima pagină » Știri » Șeful Direcției Sanitar Veterinare Sibiu, audiat la DNA, într-un dosar de corupție

Șeful Direcției Sanitar Veterinare Sibiu, audiat la DNA, într-un dosar de corupție

Șeful Direcției Sanitar Veterinare Sibiu, audiat la DNA, într-un dosar de corupție
Șeful Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Sibiu, Șerban Țichindelean, audiat de DNA într-un dosar privind fapte de corupție, este suspectat că a dispus decontarea unor sume mari de bani către firma în care asociați sunt fiul și soția sa, pentru servicii fictive.

Potrivit unor surse judiciare, Șerban Țichindelean este suspectat de abuz în serviciu și conflict de interese cu privire la concesionarea circumscripțiilor sanitar-veterinare Sibiu, Șelimbăr și Rășinari de către DSVSA prin încălcarea dispozițiilor legale, precum și în legătură cu decontarea unor sume de bani pentru servicii prestate de societăți în care conducerea instituției are interese directe sau indirecte.

Astfel, în cursul anilor 2011, 2012 și 2013 șeful DSVSA ar fi dispus decontarea către o firmă din Sibiu a unor importante sume de bani pentru prestarea unor servicii în baza unor relații contractuale în domeniul sanitar-veterinar, la această firmă fiind asociați fiul, respectiv soția lui Șerban Țichindelean.

De asemenea, conform surselor judiciare citate, șeful DSVSA Sibiu este suspectat de implicare directă sau indirectă în diverse acțiuni care au avut ca rezultat obținerea de beneficii de către firma pe care o controla și ai cărei acționari sunt fiul și soția sa.

Astfel, Șerban Țichindelean ar fi acceptat modificarea unor informații înscrise în Baza Națională de Date, pentru a facilita către firma familiei sale decontarea unor acțiuni fictive de vaccinare.

Directorul Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Sibiu, Șerban Țichindelean, a fost ridicat, miercuri, de la locuința sa de către procurorii DNA Alba Iulia și dus la audieri, în dosarul privind fapte de corupție comise în perioada 2011 – 2013. Șerban Țichindelean a fost audiat alături de mai multe persoane, ulterior aceștia fiind lăsați să plece.

Surse din rândul anchetatorilor spuneau că procurorii anticorupție au făcut percheziții atât la sediul Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Sibiu, cât și la locuința directorului instituției, Șerban Țichindelean, fiind vorba despre o anchetă privind infracțiuni de abuz în serviciu și conflict de interese.

Conform sursei citate, problemele în ceea ce îl privește pe Șerban Țichindelean ar fi apărut din cauza concesionării unor circumscripții sanitar-veterinare din Sibiu, Șelimbăr și Rășinari, de către DSVSA Sibiu, prin încălcarea unor dispoziții legale, iar una dintre circumscripții ar fi fost concesionată chiar de fiul lui Țichindelean, Șerban, care este medic veterinar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Obiceiuri și tradiții de Anul Nou din lume: Cine lovește pereții casei și ușile cu păine?