Prima pagină » Știri » Situație controversată la Apele Române Cluj. Singura participantă, respinsă pentru că a luat notă prea mare: „Spre indignarea conducerii am reușit să-l iau”

Situație controversată la Apele Române Cluj. Singura participantă, respinsă pentru că a luat notă prea mare: „Spre indignarea conducerii am reușit să-l iau”

Situație controversată la Apele Române Cluj. Singura participantă, respinsă pentru că a luat notă prea mare: „Spre indignarea conducerii am reușit să-l iau”

Situație controversată la Apele Române Cluj, acolo unde singura participantă la un concurs pentru o funcție de conducere a luat notă prea mare! Concursul a fost anulat.

Se pare că decizia de anulare a concursului a venit de la centru iar direcțiunea nu avea ce să mai facă decât să respecte „ordinele”. În cele din urmă, postul a fost ocupat de o altă persoană, care, bineînțeles, este membru de partid.

Florin Rus, cea care obținut 95 de puncte din 100 și a fost respinsă prin anularea concursului își spune partea ei de poveste pentru Digi24.

Florina Rus: Am fost înlăturată pe criteriu politic!

„Sunt angajata instituției din 2007, an în care am terminat și Facultatea de Georgafie, specializarea de Hidrologie, ulterior am urmat și un master de gospodărire a apelor, studii postuniversitare. Conducerea, împreună cu colegii din departament, m-au propus pe mine pentru a prelua funcția de conducere. Directorul de la acea vreme, cred că este un an deja: mi-a spus, uite Florina, de la centru, persoana cutare este propusă pentru a ocupa postul de șef, își doreste acest lucru și ai următoarea variantă, ori îți dai demisia de bună voie din funcția de conducere, ori cealaltă variantă este de a scoate postul de șef la concurs. Am întrebat care este criteriul pentru care dânșii doresc înlăturarea mea. Zice, în afară de criteriul politic, momentan, nu primează nimic. M-am prezentat și spre surprinderea și indignarea conducerii, am reușit să-l și iau”, a declarat cea care este inspoctor la Administrația Bazinală Someș-Tisa.

După ce Florina Rus a obținut 95 de puncte din maximul de 100, concursul a fost contestat și anulat de șeful interimar de la acea vreme, Ioana Diaconescu.

Fostul director de la Administrația Bazinală Someș-Tisa: A fost dată o rezoluție că concursul nu este legal

„Una din suspiciuni este că a avut notă foarte mare, foarte posibil, ar fi fraudat concursul. Asta s-a vorbit cel mai mult atunci când s-au făcut verificări și au studiat filmări din timpul concursului. Dar eu asta nu am spus-o nimănui niciodată, pentru că eu în sinea mea nu cred și nu am vrut să jignesc pe nimeni gratuit dacă nu sunt convinsă de ceva. Domnul Valentin Avram a pus în funcție când s-a organizat concursul, pe perioada concursului, a fost dat cu o perioadă pe maximum 90 de zile. Rezultatul concursului toți îl anticipam în altfel… În momentul în care o comisie dă o rezoluție că concursul nu este legal, și cu viza juridicului, în mod normal o pui în aplicare, asta e singura ta treaba, nu mai ai ce comenta”, a transmis fostul director de la Administrația Bazinală Someș-Tisa.

Ioana Diaconescu a precizat că Valentin Avram nu a participat la concurs.

După incident, directoarea de la avea vreme și-a dat demisia. Ulterior, Florina Rus a fost susținută de colegii ei care au trimis o petiție semnată pentru a-și arăta sprijinul față de ea. Șeful Apelor Române de la acea vreme, Ervin Molnar, susține că nu își mai amintește despre ce a fost vorba atunci, deși a semnat un răspuns către funcționarii publici.

„Vă dați seama că în perioada în care am fost director general am semnat foarte multe documente, acum cereți să-mi aduc aminte despre un document semnat cine știe când, nu știu ce să vă comentez. Probabil că am semnat așa ceva, nu zic că nu”, a declarat Ervin Molnar, fost șef la Apele Române.

Se pare că după scandalurile de la Administrațiile din Mureș și Bârlad, șefii de la Apele Române le interzic angajaților să mai vorbească cu presa și le-au transmis o avertizare în scris în încercarea de a le „închide gura” despre neregulile care sepetrec în cadrul companiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum au ajuns câteva monede americane să valoreze 17 milioane de dolari?